|

Zamek w Ząbkowicach Śląskich – rekonstrukcja poprzez kontrast?

Niecodziennie w Polsce odbudowuje się renesansowe loggie dlatego niewątpliwie warto wspomnieć o niedawno zakończonej inwestycji na zamku w Ząbkowicach Śląskich.

„1 lipca tego po trwających 1,5 roku pracach oficjalnie otwarto zrewitalizowany zamek w Ząbkowicach Śląskich. Zakończony projekt obejmował m.in. prace budowlane związane z adaptacją wieży bramnej i pomieszczeń do niej przyległych na trasę turystyczną i pomieszczenia ekspozycyjne. Doprowadzono wszystkie instalacje, wybrukowano i zrewitalizowano dziedziniec, zabezpieczono zabytkową studnię jak również odtworzono część podcieni wieży bramnej.”

I to właśnie podcienia/zrekonstruowane arkady wzbudzają pewne kontrowersje. Zdaniem jednych kontekst tej częściowej rekonstrukcji jest jasny (uwidoczniono podstawy pozostałych filarów) a kształt detalu został opracowany na podstawie badań archeologicznych. Zrekonstruowany fragment daje więc wyobrażenie o dawnej świetności dziedzińca zamku. Zdaniem innych jednak fragment loggii to udający zabytek urwany w połowie niepotrzebny dodatek, który nie ułatwi zrozumienia historii architektury obiektu a dodatkowo poprzez kontrast z pozostałą częścią zamku może wyglądać kuriozalnie.

Rzeczywiście kontrast pomiędzy zrekonstruowanym fragmentem a resztą zamku wydaję się być dosyć znaczny. Być może problem ten można było rozwiązać poprzez częściowe otworzenie kolejnych arkad loggii w formie trwałej ruiny? A może powinno odrestaurować się całość loggii w miejscu gdzie jej istnienie jest potwierdzone wraz z całym dziedzińcem (np. wzorem zrekonstruowanego dziedzińca arkadowego pałacu królewskiego w węgierskim Wyszehradzie).

Niedawno zakończona inwestycja to kolejny już etap prac na zamku i zapewne nie ostatni.- Do tej pory nasze działania skupiły się na zabezpieczeniu i ratowaniu tej trwałej ruiny jaką jest zamek. Teraz po raz pierwszy udało się zrobić coś więcej, pokazać zamek z innej strony. Odbudowano fragment podcieni, powstały sale wystawiennicze – mówi burmistrz Ząbkowic Śląskich, Marcin Orzeszek – Ten projekt został zakończony, ale szykujemy kolejne zadania związane z odbudową tego pięknego obiektu w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Wcześniej mówiło się m.in. o możliwości przywrócenia hełmów obu zamkowych wież.

Projekt rewitalizacji zamku w Ząbkowicach Śląskich „Śladami wspólnej średniowiecznej historii” był realizowany wspólnie z czeskim partnerem zamkiem w Vizmburku w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Realizacja projektu trwała prawie 18 miesięcy, a jego koszt to ponad 4 miliony złotych, z czego dofinansowanie wyniosło 50%.

Na podstawie artykułu (tam też więcej zdjęć): [FOTO] Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego zamku w Ząbkowicach Śląskich (doba.pl)

Dziedziniec zamku w Ząbkowicach Śląskich w trakcie prac w roku 2012 oraz po zakończeniu ostatniego etapu prac w lipcu tego roku.
Foto: twajda/polska-org .pl (G), doba.pl (D).
Dziedziniec zamku w Ząbkowicach Śląskich na archiwalnym zdjęciu ok. 1905-1910 r. oraz współcześnie po ukończeniu ostatniego etapu prac (fot. Doba.pl).
Dziedziniec zamku w Ząbkowicach Śląskich w 2015 r. po rekonstrukcji attyki oraz współcześnie po zrekonstruowaniu fragmentu loggii.
Foto: arkadoo/polska-org (L), Marek Herejczak/FB Zamki na nowo (P).
Próba rekonstrukcji zamku w XVI wieku wg O. Felcman, R. Fukala oraz plan zamku z zaznaczonymi miejscami gdzie miała zostać zrekonstruowana loggia arkadowa (całość projektu: Ząbkowice, zamek (rewaloryzacja.com))

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *