Rozdół koło Lwowa – rozpoczęła się renowacja pałacu Rzewuskich-Lanckorońskich

Pałac Rzewuskich-Lanckorońskich w Rozdole koło Lwowa tylko z daleka wygląda dobrze. Im bliżej jego murów tym lepiej widać w jak fatalnym jest stanie. To ostatnia chwila na ratunek. I wydaje się, że ten ratunek wreszcie nadszedł!

Pałac powstał na początku XIX w. dla Antoniego Józefa Lanckorońskiego w miejscu XVIII w. pałacu Rzewuskich. Przebudowany pod koniec XIX w. przez Karola Lanckorońskiego w stylu francuskiego renesansu. W 1901 r. Karol udostępnił pałac zwiedzającym, którzy mogli odtąd oglądać bogatą kolekcję malarstwa europejskiego i sztuki orientalnej. Obok pałacu mieściła się cenna biblioteka składająca się z 70 tys. książek i 120 tys. fotografii. Majątek zniszczony w czasie I wojny światowej sporym nakładem kosztów został przez Karola odbudowany i unowocześniony. W 1939 r. gdy weszli bolszewicy wszystko to, czego rodzina nie zdołała wywieść zostało spalone. Jeden z radzieckich generałów miał nawet zapytać sołdatów: „Szto Wy diełajecie?”, odpowiedzieli mu: „Eto wszystko burżuazja, nada spalić.” Pałacowa kaplica w parku została zamieniona w stajnię. Na postumencie gdzie stała figura Matki Boskiej stanęły figury Stalina i Lenina… Po wojnie władze radzieckie urządziły w budynku sanatorium. W 2004 roku wykupił go kijowski biznesmen z branży turystycznej i odsprzedał osobie nieznanej. Od tego czasu pałac stał opuszczony i dewastowany…

…aż do niedawna. W 2017 r. pałac zwrócono miastu. W 2018 r. dzięki wysiłkom lwowskich aktywistów z organizacji społecznej „Wspólna misja” i radzie miejskiej Rozdołu pałac zabezpieczono. Wolontariusze wywieźli śmiecie, załatano dziury w dachu, płytami zabito okna. Rozpoczęły się poszukiwania inwestora. Ten inwestor się znalazł. W 2023 roku pałac zakupiła EFI Group należąca do biznesmena, który w 2014r. utracił prawie cały swój majątek w wyniku rosyjskiej okupacji Ługańska. W sierpniu tego roku w trudnych wojennych czasach, przy współpracy z lokalnymi władzami i społecznikami, EFI Group zobowiązała się uratować zabytek i oficjalnie rozpoczęła jego odbudowę.

„W dzisiejszych czasach odbudowa Pałacu jest ważniejsza niż kiedykolwiek, bo rozumiemy: jeśli nie odrestaurujemy pałacu teraz, to nie mamy pewności, czy pałac przetrwa następną zimę. Tak naprawdę renowacja to nie tylko projekt, ale pilna potrzeba ratowania zabytku architektury. To nasz obowiązek wobec przeszłości i przyszłości” – powiedziała Jaryna Jacenko, przewodnicząca Rady Miejskiej Noworozdił. Właściciel EFI zwrócił się do lokalnej społeczności o pomysły w jaki sposób pałac mógłby służyc także miastu. Obecnie rozważane są hotel, centrum rehabilitacji weteranów wojennych oraz szkoła języka angielskiego dla dzieci. Hanna Havryliv z Heritage.UA i LLC Palace Rozdil chciałaby by odbudowa zakończyła się w trzy lata: „Chcemy Państwa zapewnić, że wsześniej czy później (mamy nadzieję, że w ciągu trzech lat) zobaczymy uratowany pałac. Planujemy teraz wizytę w Polsce w związku z naszymi poszukiwaniami naukowymi. Państwa FB ze zdjęciami remontów zabytków „PRZED” i „PO” stanowiło dla nas wspaniałą inspirację!”

Dziękujemy i z całego serca życzymy powodzenia!

FB Pałacu: Facebook

Strona inwestora: Захист культурної спадщини: розпочалось відновлення Палацу Жевуських-Лянцкоронських на Львівщині | ЕФІ ГРУП (efi.ua)

Pałac Rzewuskich-Lanckorońskich w Rozdole k. Lwowa na starej fotografii.
Pałac Rzewuskich-Lanckorońskich w Rozdole k. Lwowa obecnie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *