(Biblioteczka) „Architektura i polityka. Od starożytności do XX wieku. Krótki kurs” – Grzegorz Kęsik

Dziś chcielibyśmy zaprezentować Państwu kolejną, wydaną przez nas książkę… Tym razem jest to skondensowany na 75 stronach tekstu (w formie krótkiego kursu), chronologiczny opis wzajemnych związków architektury i polityki – od starożytności aż do XX wieku. Pomimo, iż przenikanie się polityki z architekturą wydaje się dość oczywiste, jak dotąd powstało niewiele książek w miarę kompleksowo poruszających ten problem.

Prezentowana książka jest zapisem fragmentu pracy doktorskiej Autora (z 2012 roku), dotyczącej szerszego zagadnienia rewaloryzacji miejskich przestrzeni historycznych w Polsce. Dla większej wygody Czytelnika, publikacja została pozbawiona przypisów, aby nadać jej bardziej popularnonaukowy charakter.

Opisane w publikacji wzajemne związki architektury i polityki zostały podzielone na dwie sfery oddziaływań – przedideologiczną (do końca XVIII wieku) oraz ideologiczną (XIX i XX wiek). W tej pierwszej – omawiane zjawiska zostały uszeregowane poszczególnymi epokami, natomiast od momentu wyłonienia się trzech głównych ideologii – liberalizmu, konserwatyzmu i socjalizmu – relacje architektura-polityka zostały również ukazane linearnie, ale już w ramach danej ideologii.

Książka jest do nabycia na Amazonie, a jej ewentualny zakup jest także formą wsparcia celów Fundacji Rekonstrukcje i Odbudowy. Link do sklepu: Architektura i Polityka: Od starożytności do XX wieku. Krótki kurs : Kęsik, Grzegorz: Amazon.pl: Książki

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *