Malbork – odbudowa dwóch średniowiecznych budynków na Przedzamczu

„W Muzeum Zamkowym w Malborka zakończyły się kolejne, można śmiało powiedzieć, historyczne prace budowlano-konserwatorskie. Odbudowane zostały dwa budynki z okresu średniowiecza. Od maja będą służyły muzealnikom, mieszkańcom i turystom. Dwa budynki w dawnym ciągu gospodarczym na Przedzamczu Muzeum Zamkowego w Malborku na odbudowę czekały od 1945 roku, gdy zostały zburzone podczas działań wojennych przez Armię Czerwoną.” Obiektom przywrócono z zewnątrz oryginalny wygląd.

(wpis na temat Przedzamcza w Malborku, jak i wiele innych wpisów, odtąd publikowana będzie również na Instagramie – spełniając Państwa życzenie RiO będzie obecne także i na tym serwisie: Zamek w MALBORKU, odbudowa Przedzamcza. „W Muzeum Zamkowym w Malborka zakończyły się kolejne, można śmiało powiedzieć, historyczne prace… | Instagram).

„Koszt robót budowlanych wyniósł 21,5 mln zł netto, z czego około 12 mln zł stanowi dotacja z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a około 1 mln zł pokryło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W odtworzonych obiektach powstanie zaplecze naukowo-badawcze Muzeum Zamkowego. Tutaj przeniesionych zostanie siedem pracowni konserwatorskich oraz biblioteka naukowa. W nowych przestrzeniach powstaną też czytelnia multimedialna, sale edukacyjne, pracownia digitalizacji oraz Centrum Badań nad Dziedzictwem Pokrzyżackim. Te dwa budynki w zasadzie od lat 80. wołały o podjęcie działań. Wraz z zespołem na co dzień sobie powtarzamy, że pracując przy konserwacji zamku malborskiego uczestniczymy w procesie, który trwa nieustannie od dwustu lat. Przed nami inni postawili dużo bardzo ważnych kroków, ale to, co my robimy teraz, również daje nam poczucie, że stawiamy kolejny ważny krok – mówi Agnieszka Kowalska, zastępca dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku ds. naukowo-konserwatorskich. I nie ostatni. Muzeum Zamkowe ma w planach dalsze inwestycje na Przedzamczu, tym razem związane z wykonaniem prac remontowo-konserwatorskich. Mają objąć dwa budynki sąsiadujące z odtworzonym właśnie ciągiem gospodarczym, czyli dawną infirmerię knechtów krzyżackich i kościół św. Wawrzyńca. Oprócz tego także tzw. Willę Steinbrechta.”

Artykuł: Muzeum Zamkowe w Malborku odbudowało średniowieczne budynki. Po ruinach z 1945 roku nie ma już śladu | Malbork Nasze Miasto

Więcej: Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych (zamek.malbork.pl) | Zamek w Malborku: odbudowa średniowiecznych budynków (whitemad.pl)

Budynki Przedzamcza, Malbork.
Foto: Muzeum Zamkowe w Malborku.
Budynki odbudowanego Przedzamcza w centrum zdjęcia.
Foto: Piotr Wąsowicz

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *