Bystrzyca (woj. dolnośląskie) – renowacja domu przysłupowego

Bystrzyca 5 to stare gospodarstwo położone w Dolinie Bobru koło Wlenia. Dom przysłupowy z zachowaną izbą zrębową ma około 200 lat. Obok stoi szachulcowa stodoła.

Sześć lat temu budynek został zakupiony przez Panią Agnieszkę Lisiecką Ficner wraz z mężem, dla których wciąż trwający remont domu połączony z częściową rekonstrukcją stał się pewnego rodzaju ”misją”: ”Każdy fragment zabudowań odrestaurowany jest z bardzo dużą starannością w celu odzyskania jak najwięcej z oryginalnego charakteru i przywróceniu blasku regionalnej architektury regionu. Projekt ten uczy nas pokory i cierpliwości – na efekty czeka się długo, ale popłacają i podsycają ciekawość co więcej można wydobyć”. ”Kraina Domów Przysłupowych rozciąga się na pograniczu Polski, Czech i Niemiec. Nazwa pochodzi od drewnianych kolumn, słupów, które na parterze okalają izbę zrębową i podtrzymują ciężar konstrukcyjny góry budynku tj. ścian, albo dachu. Piętra tych domów są najczęściej o konstrukcji ryglowej, wypełnionej szachulcem (gliną i słomą).

Po niemieckiej stronie jest tych domów najwięcej – ponad 6 tys., po czeskiej 3,5 tys., po polskiej stronie niestety tylko około 600. Stopień dewastacji i zniszczeń jest wielki, dlatego odbudowa z zachowaniem oryginalnego charakteru jest dużym wyzwaniem renowacyjnym dla każdego kto podejmuje się remontu. Odpłaca się to świadomością, iż jest się jednym z nielicznych właścicieli tych pełnych uroku domów a także fakt, że pomaga się przetrwać regionalnej unikalnej architekturze.”

Dom przysłupowy w Bystrzycy – przed i po renowacji.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *