|

Wrocław – odtworzenie organów w bazylice św. Elżbiety

Organy Englera były najbogatszym instrumentem dawnego Śląska a ich zniszczenie w wyniku pożaru w 1976 roku było dla Wrocławia niepowetowaną stratą. Po wielu latach starań w 2018 r. rozpoczęły się prace nad ich rekonstrukcją. Poszczególne elementy są obecnie drobiazgowo odtwarzane w pracowniach we Wrocławiu, Wołominie, w Niemczech i Belgii.

”We wrocławskiej pracowni trwa właśnie produkcja tych figur i zdobień. Do wykonania jest 500 różnych elementów, w tym 150 ornamentów i figur, ozdoby i osiem dużych, kilkumetrowych rzeźb.” ”Całe przedsięwzięcie jest niezwykle ambitne, ale odbudowa instrumentu jest inwestycją w przywrócenie polskiej kulturze dorobku minionych wieków.” ”Rekonstrukcja dzieła Englera określana jest mianem największej odbudowy organów na świecie po II wojnie światowej”. Prace mają zostać ukończone w 2021 roku.

Więcej: Odbudowa organów w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu | www.wroclaw.pl

Info przesłali Wojciech Zalewski i Paweł Zaleski.

Na zdjęciu model organów we wnętrzu bazyliki św. Elżbiety (za polska-org.pl) oraz dwa zdjęcia z artykułu. Na jednym z nich widać spalone resztki jednej z figur z historycznych organów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *