Chiny – rekonstrukcja starego dworca kolejowego w Kashing (z dedykacją dla PKP)

Temat rekonstrukcji historycznych dworców kolejowych pojawiał się już kilkakrotnie w rozmowach na RiO. PKP ostatnimi laty często chwali się remontami istniejących zabytkowych dworców. Jeśli chodzi o obiekty zniszczone (często o bardzo dużej wartości artystycznej), PKP w ich miejscu decyduje się na budowę typowych prostych budynków współczesnych (m.in. Słupsk, Leszno, Olsztyn, Bielsk Podlaski).

Przykład innego podejścia pokazało pięciomilionowe chińskie Kashing gdzie uznano, że zniszczony historyczny dworzec jest warty rekonstrukcji i wkomponowania go we współczesną strukturę.

Dworzec kolejowy w Kashing powstał w 1907. Wtedy był to jeden z większych obiektów na trasie Shanghai-Hangzhou. Uszkodzony w wyniku bombardowania japońskiego w 1937. Prowizorycznie naprawiony. Ze względu na szybki wzrost natężenia ruchu w 1976 powstał nowy i większy modernistyczny dworzec. Ten z kolei został zastąpiony przez obecny nowoczesny budynek. Rekonstrukcja historycznego dworca trwała w latach 1996-1997. W 2009 roku obiekt został objęty ochroną ze względu na swoją wartość kulturową.

Projekt: MAD Architects.

Zrekonstruowany budynek starego dworca połączony z nowoczesnym budynkiem.
Fragmenty detalu zrekonstruowanego dworca w Kashing.
Dworzec w Kashing na starej fotografii.
Modernistyczny dworzec w Kashing z 1976 r., zburzony w latach 90.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *