|

Czechy – Neratov – Kościół Wniebowzięcia NMP jako udany przykład połączenia tradycji i nowoczesności?

Neratov to mała wieś w Górach Orlickich, zaledwie 200 metrów od czesko-polskiej granicy. 20 lat temu w wyludniałej wsi mieszkały tylko dwie osoby. Obecnie mieszkańców jest już 65. Rozwój wsi wiąże się po części z atrakcyjną lokalizacją a po części z umiejscowieniem w niej kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Po odbudowie przeprowadzonej w latach 2003-2008 stał się on popularną atrakcją turystyczną.

Świątynia powstała w latach 1723-1733 w czasach szybkiego rozwoju osady. 10 maja 1945 r. rosyjscy żołnierze, podobno przypadkiem, trafili kościół pociskiem przeciwpancernym. Wybuchł gwałtowny pożar, który w mgnieniu oka objął cały budynek. Ruiny planowano rozebrać. Na szczęście zabrakło na ten cel pieniędzy.

Współistnienie architektury tradycyjnej/klasycznej i nowoczesnej bywa trudne. Współcześni architekci często oskarżani są, że próbują zaistnieć kosztem zabytkowego budynku, na czym cierpieć ma nie tylko sam budynek, ale również harmonia i krajobraz. Tłumaczenia przy tym są różne: „znak czasów”, względy finansowe, doktryny konserwatorskie (Karta Wenecka).

Czy kościół Wniebowzięcia NMP w Neratovie jest jednym z takich przypadków? A może jest to jedna z tego rodzaju inwestycji, gdzie współistnienie architektury tradycyjnej i nowoczesnej nie tylko nie razi, ale wręcz ubogaca i może się podobać?

Kościół w Neratovie przed odbudową.
Foto: neratov.cz
Kościół ze szklanym dachem w Neratovie po odbudowie. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Wnętrze kościoła w Neratovie.
Foto: FB/Wyszedł Z Domu – Relacje z Przestrzenią

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *