|

Wrocław – nadbudowa i rekonstrukcja detalu kamienicy „Max Born Forum”

W tej kamienicy przy pl. Wolności 4 na Starym Mieście we Wrocławiu urodził się laureat nagrody Nobla, matematyk i fizyk Max Born. Ogołocony z detalu budynek przez lata stał zaniedbany. W 2015 nowy inwestor firma Integrit S.A. dokonała rozbiórki budynku pozostawiając jedynie dwie ściany (w tym frontową). Następnie budynek został odbudowany oraz podwyższony o piętro z poddaszem.

Jak Państwo oceniają tę inwestycję? Z jednej strony budynek został nadbudowany w harmonii z istniejącą architekturą (co nie jest regułą). Przywrócono architektoniczny detal oraz wykonano nowy, od strony ul. Zamkowej. Ślepą ścianę od strony podwórka pokrywa mural (?) imitujący fasadę kamienicy (Max Born Forum, pl. Wolności, Wrocław – zdjęcia (polska-org.pl). Odnowiona została również tablica pamiątkowa poświęcona Maxowi Bornowi.

Z drugiej strony jednak przywrócony detal miejscami jest uproszczony a proporcje zaburzone. Rozebrana została większość kamienicy, zaś planowana rozbudowa (od strony gotyckiego kościoła św. Doroty, Stanisława i Wacława) to już typowy szklany biurowiec…

Strona inwestycji i galeria zdjęć: Home – Max Born Forum – Plac Wolności 4 (placwolnosci4.pl)

Więcej zdjęć z przebudowy kamienicy: 2014 – 2016 Przebudowa kamienicy, Wrocław – polska-org.pl

Zdjęcie: kamienica w roku 1912, kamienica w roku 2006 (pako45 polska-org.pl
i współcześnie (Wrocław – Inwestycje Budowlane)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *