Zamek w Tworkowie (woj. śląskie) – odbudowa wieży

Od ostatnich wakacji podziwiać można widoki z odbudowanej wieży zamku w Tworkowie. Odbudowy wieży oraz zabezpieczenia ruin podjęła się gmina Krzyżanowice:

”Całkowita odbudowa zamku to wydatek rzędu kilkunastu milionów złotych. W zakończonym właśnie etapie samorząd zdecydował się na prace zabezpieczające i konserwatorskie, które po pierwsze miały za zadanie powstrzymać degradację zabytku, po drugie otworzyć drogę do sukcesywnej odbudowy, zaplanowanej na wiele lat, w zależności od możliwości finansowych. Na początek, na potrzeby centrum obsługi ruchu turystycznego, przystosowano dawną wozownię, a na szczycie wieży powstała platforma widokowa.”

Krzyżanowicki samorząd uzyskał dofinansowanie prac w wysokości 715,1 tys. euro w ramach projektu „Szylerzowice i Krzyżanowice – miejsca odpoczynku i aktywności”. W ramach tej inwestycji wykonano również efektowną iluminację obiektu oraz zainstalowano monitoring (dzięki niemu wkrótce po otwarciu zamku dla zwiedzających udało się złapać młodocianych wandali niszczących nowe elementy metalowe konstrukcji). Wcześniej udało się uporządkować zamkowy park. Zamontowano stylowe lampy oraz ławki.

Wieża widokowa wraz z ruinami dostępne są każdego dnia w godz. od 10.00 do 19.00. Wstęp jest darmowy. Więcej na profilu FB wieży: Wieża Widokowa przy ruinach zamku w Tworkowie | Facebook

– Nie brakowało krytyków, że inwestujemy w ruinę. Ale wierzę, że nie tylko wieża będzie miała swój urok przyciągający turystów – mówił wójt gminy Krzyżanowice G. Utracki.

Zarys historii

Zamek powstał w XVI w. w stylu renesansowym w miejscu starszej średniowiecznej warowni. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Największa przebudowa w stylu neorenesansowym miała miejsce w latach 1872-1874. Pracami kierował Carl Heydenreich, który współpracował m.in. przy przebudowie pałacu w Kopicach.

Zamek spłonął w roku 1931 i nie został odbudowany (pomieszczenia, które uniknęły ognia nakryto prowizorycznym dachem). Niestety to co ocalało z pierwszego pożaru spłonęło w 1945 podczas działań wojennych a ruiny splądrowano. W 1957 zamek miał zostać rozebrany. Do rozbiórki na szczęście nie doszło. Zamek jednak niszczał dalej aż do roku 2004 gdy przeszedł na własność gminy Krzyżanowice. W 2016 r. gmina otrzymała 50 tys. zł dotacji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach na pierwsze zabezpieczenie ruin. Projekt odbudowy, którą rozpoczęto w 2017 roku przygotował pochodzący z Tworkowa architekt Jerzy Witeczek.

Stropy żelbetowe wzmacniające układ konstrukcyjny w wozowni mają nie zaszkodzić ewentualnej odbudowie.

Wieża zamkowa przed i po odbudowie.
Foto: malanowicz.eu (L), Weselakowa i spółka (P).
Widok z odbudowanej wieży zamkowej na barokowy kościół z k. XVII w. pw. śś. Piotra i Pawła w Tworkowie.
Foto: FB/ Wieża Widokowa przy ruinach zamku w Tworkowie
Nowa iluminacja zamku.
Foto: Krzysztof Stavienda
Zamek po pożarze w 1931 i współcześnie.
Foto: Adrian Pakura (D).
Zamek w Tworkowie po pożarze w 1931 r.
Widoczny na poprzednim zdjęciu archiwalnym jeden z dwóch halabardników strzegących niegdyś wjazdu na teren zamkowy.
Foto: FB/ Wieża Widokowa przy ruinach zamku w Tworkowie

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *