|

Londyn – deweloper zburzył historyczny budynek, rada miasta nakazała odbudowę

Budynek z 1921 r. w Londynie został nielegalnie wyburzony przez dewelopera pod budowę bloku mieszkalnego. Rada miasta nakazała odbudowę zabytku, „cegła po cegle”.

Budynek Carlton Tavern w londyńskiej dzielnicy Kilburn wybudowano dla Charrington Brewery w latach 1920-1921. Tawerna jako jedyna na całej ulicy przetrwała niemieckie bombardowania Londynu w czasie II wojny światowej. Wkrótce po tym gdy do publicznej wiadomości podano, że ze względu na swoją wartość historyczną i architektoniczną Historic England zaleciła objęcie budynku ochroną konserwatorską II stopnia, 8 kwietnia 2015 został on niespodziewanie wyburzony. Nowy właściciel pubu/działki budowlanej-deweloperska firma CLTX Limited z siedzibą w Tel Awiwie, zaplanowała wybudowanie w miejscu po tawernie kilkupiętrowego bloku mieszkalnego.

Działania dewelopera wywołały protesty mieszkańców i powszechne oburzenie. Jeden z radnych Westminster City Council nazwał wyburzenie „bezprawnym niszczeniem dziedzictwa Westminsteru”, inny powiedział, że: „Westminster to serce West Endu, nie Dziki Zachód”.

Zaledwie miesiąc od wyburzenia, 5 maja 2015 r. rada miejska wydała bezprecedensowy nakaz rekonstrukcji budynku „do stanu w jakim znajdował się bezpośrednio przed rozbiórką” w ciągu 18 miesięcy. Jednocześnie urzędnicy uniemożliwili deweloperowi możliwość sprzedaży działki przed ukończeniem odbudowy. Deweloper odwołał się zarówno od odmowy wydania pozwolenia na budowę bloku jak i nakazu rekonstrukcji tawerny „cegła po cegle”. Sprawa trafiła do Inspektoratu Planowania, który oba odwołania dewelopera odrzucił przedłużając jednocześnie czas dany na odbudowę do 24 miesięcy. W październiku 2016 poinformowano, że doszło do spotkania dewelopera z Radą Miasta, w celu omówienia odbudowy zabytku. Prace rozpoczęto w marcu 2017 r. W październiku deweloper złożył jednak kolejny wniosek, tym razem o możliwość zmiany projektu tak by odbudowana tawerna mogła pomieścić trzy mieszkania. Wniosek ten również został odrzucony. W kwietniu 2019 r. większa część budynku już stała. Mimo to w lutym 2020 r. pozostawał on wciąż zamknięty. Próbując ponaglić dewelopera Rada Miejska Westminster zagroziła mu podjęciem kolejnych działań prawnych. Ostatecznie zrekonstruowany budynek otwarto 12 kwietnia 2021 r.

Carlton Tavern w Kilburn, Londyn.
Foto: Daily Mail.
Pozostałości Carlton Tavern w trakcie wyburzania.
Napisy przeciwników wyburzenia Carlton Tavern.
Protest sympatyków Carlton Tavern.
Carlton Tavern po zakończeniu odbudowy w 2021 r.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *