W miejscowości Cyganek na Żuławach rozpoczęła się odbudowa wieży XIV-wiecznego kościoła

Kościół wybudowali Krzyżacy w XIV w. W swojej historii należał później do luteran, potem znów do katolików. Od 1945 r. kościół służy grekokatolikom i to właśnie oni zdecydowali się odbudować rozebraną w czasie ostatniej wojny wieżę.

”Rekonstrukcja wieży kościelnej w liczącym 650 lat kościele w Cyganku jest jednym z największych projektów renowacyjnych w żuławskich, ale zapewne i pomorskich zabytkach. Budowla ma mieć wysokość 35 metrów i będzie wykonana z drewna, z wykorzystaniem dawnych technik budowlanych. To projekt miejscowej parafii grekokatolickiej pw. św. Mikołaja i jej proboszcza, ks. Pawła Potocznego:

– Dzisiaj nasza świątynia pozbawiona wieży wygląda jak „stodoła”. Trudno ją zauważyć i łatwo ominąć – czytamy na parafialnej stronie internetowej.

Ks. Paweł Potoczny przyznaje, że prace nad projektem rekonstrukcji wieży trwają od 9 lat. Zaczęło się od renowacji fundamentów podstawy wieży, potem powstał projekt budowlany wieży, na bazie materiału fotograficznego. W kolejnych latach gromadzono materiał – drewno konstrukcyjne. W 2017 r. rozpoczęły się pierwsze prace.

– To jest jeden z najważniejszych projektów mojego życia. Jest do tego ciekawa historia. Gdy jechaliśmy z żoną na parafię 9 lat minęliśmy drogę ze zjazdem, bo nie było widać świątyni. Postawiłbyś, chociaż krzyż na dachu – powiedziała mi (duchownych grekokatolickich nie obowiązuje celibat – red.). Po 9 latach ten krzyż postawię – podkreśla ks. Paweł.

– Mieć w posiadaniu takiej rangi zabytek, jakim jest świątynia p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie to wielki zaszczyt i radość. Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które od 1300 roku dostało w opiekę tę świątynie i czujemy się z tego powodu dumni, że w ponad 700 letniej historii i nam dano odcisnąć ślad swojej obecności – podkreśla proboszcz parafii św. Mikołaja.”

Artykuł i zdjęcia z odbudowy: Kościół nie będzie już wyglądał jak „stodoła”. Projekt rekonstrukcji wieży gotyckiej świątyni na Żuławach | Dziennik Bałtycki (dziennikbaltycki.pl)

Kościół na forum Dawny Gdańsk: Dawny Gdańsk :: Zobacz temat – Kościół p.w. Św. Mikołaja w Cyganku (dawnygdansk.pl)

Info przesłał Mateusz Chołuj

Dawny kościół pw. św. Mikołaja w Cyganku (niem. Tiegenhagen) przed wojną.
Dawny kościół pw. św. Mikołaja w Cyganku (niem. Tiegenhagen) przed rozpoczętą niedawno odbudową wieży.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *