Niemcy – drewniane molo w raz z restauracją w Sellin odbudowane w 1997 r.
Sellin to miejscowość wypoczynkowa na Rugii na Pomorzu Przednim w Niemczech.
Jej nazwa pochodzi od słow. zeleny „zielony”, prawdopodobnie w znaczeniu zielony kraj. Wizytówką tej miejscowości było drewniane molo wraz z restauracją wybudowane w 1906 roku.
Historii obiektu poświęcił niedawno wpis FB Drewno jak złoto:
„Na zdjęciu widoczna jest drewniana wizytówka tej miejscowości – molo wraz z budynkiem restauracji. Gdy wybudowano je w 1906 roku mierzyło ponad pół kilometra (dziś jest krótsze o ponad 100 metrów). Od początku spadały na nie liczne nieszczęścia. W 1918 roku uszkodził je zator lodowy, dwa lata później strawił częściowo pożar. Zimą 1924 ponownie lód dał o sobie znać, do tego stopnia, że w 1925 roku konieczna stała się jego odbudowa. Kolejne uszkodzenia przyniosła mroźna zima 1941/1942. Jednak dzieła zniszczenia dokonały władze NRD, zaniedbując i doprowadzając molo wraz z restauracją do ruiny. Rozebrano je w latach 70. XX wieku.
Słońce (niestety, niewidoczne na zdjęciu) „zaświeciło” nad kompleksem w Sellin dopiero po zjednoczeniu Niemiec. Odbudowano go w 1997 roku. Projekt restauracji oparto na wyglądzie budynku z 1906 i 1925.
Dziś to jeden z symboli Rugii i całych północnych Niemiec.” (za: FB/Drewno jak złoto)
Inwestycja jak widać nie jest wierną rekonstrukcją. Odbudowany budynek dosyć swobodnie inspiruje się budynkiem historycznym.