|

Niemcy – mieszkańcy Berlina za rekonstrukcją historycznego śródmieścia

Berlin pozazdrościł Dreznu i Frankfurtowi nad Menem. W mieście coraz częściej mówi się o rekonstrukcji fragmentu dawnego historycznego śródmieścia. Pomysł promuje Fundacja Centrum Berlina (niem. Shiftung Mitte Berlin). Na ostatnim spotkaniu zorganizowanym przez organizację pojawiło się dwudziestu lokalnych polityków. Pomysł popiera też większość Berlińczyków – jak informuje “The Berliner Morgenpost” na podstawie badania wykonanego przez firmę Forsa, 60% mieszkańców miasta chce rekonstrukcji centrum miasta na wzór stanu przedwojennego.

“Jeśli w przyszłości centrum miasta będzie w mniejszym stopniu służyć zakupom, a bardziej spotkaniom z ludźmi i zapewnieniu im poczucia większej radości z życia, wówczas uwaga skupiona zostanie na pięknie przestrzeni publicznej. Plany ulic i placów, elewacje domów i aranżacja otwartych przestrzeni stają się decydującym kryterium atrakcyjności miasta. Ponadto, w centrach pojawiło się ożywienie dzięki większej liczbie mieszkań, większej liczbie miejsc pracy i znacznie większej ofercie kulturalnej. Jak trzeba zaprojektować centra naszych miast, aby spełniały te wymagania nie tylko przez kilka następnych dziesięcioleci, ale przez setki lat?”

Z broszury reklamowej konkursu na Molkenmarkt 2021

“Czego chcemy? Zależy nam na gęstej dzielnicy miejskiej z atrakcyjnymi ulicami i placami. Zamiast pustych przestrzeni w obecnym centrum Berlina, na które składają się betonowe place i otwarte przestrzenie, opowiadamy się za nowymi domami na planie miasta z lat 20. XX wieku. Nie z powodów nostalgicznych, ale dlatego, że w tym czasie centrum tętniło życiem. I tak może być ponownie. Centrum miasta może stać się miejscem, w którym spotyka się i spędza wolny czas cały Berlin.”

Więcej na ten temat na stronie Fundacji: stiftung-mitte-berlin.de

oraz FB berlińskiego oddziału Architektonicznej Rebelii: Facebook

Jak informuje “The Berliner Morgenpost” na podstawie badania wykonanego przez firmę Forsa, 60% mieszkańców Berlina chce rekonstrukcji centrum miasta na wzór stanu przedwojennego
Moses Mendelssohn-Haus.
“Tuż na prawo od skrzyżowania Spandauer Strasse i Karl-Liebknecht-Strasse znajdował się Dom Mojżesza Mendelssohna, w którym przez długi czas mieszkał znany filozof.”
Molkenmarkt.
“Najstarszy rynek w Berlinie jest obecnie zawalony ruchem ulicznym.”
Klosterstraße.
“W centrum dolnego zdjęcia ludzie stoją na dachu obserwatorium Szarego Klasztoru zaprojektowanego przez Karla Friedricha Schinkla.”
Klosterstraße
Grosser Judenhof.
“Mały plac stanowiący sekretne serce berlińskiej starówki.”

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *