Niemcy – udana odbudowa górnej kondygnacji willi Stephanus w Hannoverze-Linden

Willa została zbudowana w 1901 r. dla właściciela cegielni Richarda Stephanusa. Budynek znacznie ucierpiał w wyniku bombardowań. Zniszczone zostały wieże i szczyty. Po wojnie zastąpił je płaski dach. Do 2011 r. budynek służył jako komisariat policji. Po jego wyprowadzce przeznaczony na sprzedaż. W tym czasie nielegalnie okupowany/zajmowany przez ”aktywistów”.

W 2013 r. zakupiony przez prywatnego właściciela, który rozpoczął remont mający za zadanie przywrócenie budynku do funkcji mieszkalnych. W 2018 r. odbudowano górną kondygnację z cegły wypalanej w taki sam sposób jak oryginalna. Dach pokryto łupkiem. Odbudowano szczyty (choć z uproszczeniem). Prace we wnętrzach zakończyły się z początkiem tego roku.

Czy znają Państwo zabytkowe budynki w Polsce, które w wyniku wojny bądź późniejszych ”remontów” utraciły ozdobne szczyty i które po dziś dzień ich nie odzyskały?

Dyskusja dotycząca willi na forum stadtbild-deutschland.org, w której można zobaczyć m. in. zdjęcie willi przed wojną: Gebäude des Jahres 2022 – Page 3 – Stadtbild Deutschland e.V. – Architekturforum Architectura Pro Homine (stadtbild-deutschland.org)

Wnętrza willi w 2022 roku: Bildergalerie: So sieht es im Inneren der umgebauten Villa Stephanus in Linden aus (haz.de)

Willa Stephanus przed i po odbudowie ostatniego piętra.
Zdjęcie willi z forum stadtbild-deutschland.org

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *