Czeladź (woj. śląskie) – renowacja cechowni dawnej kopalni „Saturn”

Dziś, 17 czerwca, oficjalnie rozpoczyna się Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. Jedną z największych zaplanowanych atrakcji z pewnością będzie oficjalne otwarcie wyremontowanej Cechowni dawnej kopalni „Saturn” w Czeladzi!

”Kopalnia Węgla Kamiennego „Saturn” w Czeladzi powstała w latach 1883-1886. W 1993 roku została postawiona w stan upadłości i zamknięta w 1996 roku. Czeladź utraciła największy zakład przemysłowy, który przez ponad 100 lat był źródłem dobrobytu miasta i jego mieszkańców, który tworzył historię i wzbogacał jego tradycję. Przez lata budynki po byłej kopalni ulegały znacznemu zniszczeniu, smutny widok przypominał mieszkańcom o upadku górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim. Stopniowo Miasto Czeladź, zaczęło remontować i odnawiać budynki dawnej kopalni, przywracać im drugie życie. Powstała Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, budynek dawnych warsztatów elektrycznych po remoncie stał się siedzibą Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej SATURN. Ostatnią inwestycją miasta jest wyremontowany i odnowiony budynek dawnej cechowni, łaźni, szatni i administracji kopalni Saturn – Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu wraz z zagospodarowaniem terenu, z zachowaniem pierwotnej bryły obiektu, co przybliża wyglądem zewnętrzną bryłę budynku z początku XX w. Obecnie teren po byłej kopalni jest powodem do dumy dla mieszkańców Czeladzi oraz regionu.

W ramach inwestycji powstał obiekt o charakterze centrum kultury, gdzie znajdzie się siedziba filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, muzeum poświęcone węglowej tradycji regionu wraz z salą konferencyjną oraz częścią gastronomiczną, działającą na potrzeby osób korzystających z infrastruktury kulturalnej.”

Wartym podkreślenia jest fakt, że forma budynku głównego została przywrócona zgodnie z dokumentacją archiwalną do stanu z roku 1911! Mniej efektownie (naszym zdaniem) prezentuje się natomiast dobudowana do zabytku nowoczesna mediateka, która z niewiadomych przyczyn została zaprojektowana tak by wizualnie odcinać się od historycznej bryły budynku głównego.

Prace trwały dwa lata. Za ich wykonanie odpowiadała firma Anna-Bud. Inwestycja kosztowała ponad 35 mln zł (20 mln zł pochodziło ze środków UE). Cechownia bierze udział w tegorocznej edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

Zrekonstruowana zachodnia część cechowni dawnej kopalni „Saturn” w Czeladzi.
Foto: mir242/fotopolska.eu (G), FB/Zbigniew Szaleniec Burmistrz Miasta Czeladź (D).
Cechownia dawnej kopalni „Saturn” w Czeladzi po remoncie.
Foto: FB/Boskie Śląskie
Cechownia dawnej kopalni „Saturn” w Czeladzi przed i po remoncie.
Foto: Agencja wyborcza.pl (G), Zbigniew Szaleniec Burmistrz Miasta Czeladź (D).
Cechownia dawnej kopalni „Saturn” w Czeladzi przed i po remoncie.
Foto: Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Wieża cechowni dawnej kopalni „Saturn” w Czeladzi przed i po remoncie.
Foto: Mateusz Bigaj (L), FB/Boskie Śląskie (P).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *