USA – historia renowacji Hope Plantation w Windsor (Karolina Północna)

Gdy w latach 60. ubiegłego wieku lokalna społeczność zwróciła się do władz o pomoc w remoncie Hope Plantation usłyszeli „Hope is hopeless”.

„Zbudowany w 1803 Hope Plantation w Windsor w Karolinie Pónocnej/USA to wczesny przykład dworu zaprojektowanego według palladiańskiej odmiany stylu federalnego. Budynek powstał z inicjatywy Davida Stone’a, plantatora, późniejszego gubernatora Karoliny Północnej i senatora Stanów Zjednoczonych. Jeden z najwspanialszych przykładów drewnianej architektury palladiańskiej, delikatnie zmodyfikowany elementami neoklasycznymi. Fasada ma pięć przęseł i frontonowy piętrowy portyk z oryginalną balustradą w typie Chińskiego Chippendale. Zwieńczeniem domu jest „chodnik wdowy”. Przestronne i wspaniałe wnętrza wypełnia cenna kolekcji mebli, dzieł sztuki i artefaktów z epoki.Dom został sprzedany przez syna Davida Stone’a w 1836 roku. Wielokrotnie zmieniał właścicieli. Przetrwał dziesiątki lat opuszczenia. Kiedy w latach 60. XX w. po raz pierwszy rozważano renowację obiektu, lokalni obywatele zwrócili się do władz stanu o pomoc, dyrektor wykonawczy Departamentu Archiwów i Historii Karoliny Północnej odpowiedział: „Hope is hopeless”.

Jednak społeczników to nie przestraszyło i 2 lutego 1965 roku zarejestrowano Fundację Historic Hope Foundation. Dom został przez nią zakupiony i rozpoczęto w dużej mierze oddolną akcję renowacyjną. Późnym latem 1972 roku renowacja została ukończona.”

Tekst za: DVF Preservation Nation.

Budynek Hope Plantation przed i po remoncie.
Foto: Pricey Pars (G), wiki (D).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *