USA – Mildred B. Cooper Memorial Chapel. „Gotyk wiecznie żywy”

Style w architekturze przywykło łączyć się z danym okresem historycznym. Tak samo jest z gotykiem. Jeśli pojawia się on później niż przyporządkowany mu okres, to jest to gotyk „zapóźniony” bądź jego kopia, neostyl, pastisz. Jest to najbardziej rozpowszechniony sposób patrzenia na style architektoniczne gdzie styl = epoka a każda epoka musi mieć własny styl. Inaczej jest wtórna, niekreatywna i nie pozostawia nic wartościowego po sobie.

Nie jest to jednak sposób patrzenia jedyny.

Drugi polega na tym, że przyjmujemy iż gotyk został wynaleziony w średniowieczu, kiedy też był najbardziej popularny, ale nie skończył się wraz ze średniowieczem. Tradycja gotycka jako pewien zbiór rozumianych, sprawdzonych i lubianych cech charakterystycznych trwała przez stulecia na przekór modom. Wracano do niej za każdym razem gdy stawało się to wygodne i pożądane. W tym czasie gotyk ewoluował i zmieniał się wchodząc w nieskończone relacje z nowymi prądami w architekturze czy otwierając się na nowe rozwiązania techniczne. I tak trwa do dzisiaj.

„Użycie stylów przeszłości pod pretekstem estetyki w budynkach nowych wzniesionych w dzielnicach historycznych ma zgubne skutki. Utrzymywanie lub wprowadzenie tego zwyczaju nie powinno być tolerowane pod żadną postacią” – głosi spisana przez ojców modernizmu Karta Ateńska. Architekt klasycysta Francis Terry zauważa jednak, że takie myślenie może ograniczać radość z tworzenia architektury, czynić ją nijaką i powtarzalną…

„Mildred B. Cooper Memorial Chapel – Bella Vista, Arkansas (Stany Zjednoczone, 1988; architekci Euine Fay Jones i Maurice Jennings) Mildred B. Cooper Memorial Chapel to kaplica położona nad jeziorem Norwood w Bella Vista, Arkansas, zaprojektowana przez Euine Fay Jones i Maurice’a Jenningsa i zbudowana w 1988 roku. Kaplica została zamówiona przez Johna A. Coopera seniora na cześć Mildred Borum Cooper, jego zmarłej żony. Kaplica została zaprojektowana z myślą o uczczeniu zarówno Boga, jak i Jego stworzenia. Kaplica jest popularnym miejscem turystycznym w północno-zachodnim Arkansas, a także powszechnie używanym miejscem ceremonii ślubnych. Projekt nawiązuje do Prairie School of architecture spopularyzowanej przez Franka Lloyda Wrighta, u którego Jones odbywał praktykę. Jones użył 31 ton stali i 4460 stóp kwadratowych szkła, aby stworzyć serię gotyckich łuków biegnących wzdłuż kaplicy. Choć wygląda jak konstrukcja pod gołym niebem, kaplica jest oszkloną, klimatyzowaną przestrzenią. Wkrótce po ukończeniu chwalono kaplicę, że „po cichu panuje nad godnością i obecnością niespotykaną wśród budynków naszej epoki.”

Oficjalna strona Cooper Chapel: Mildred B. Cooper Memorial Chapel Home (cooperchapel.com)

Foto: Jorge de Azevedo (FB)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *