Kamieniec (powiat kłodzki) – renowacja pałacu

Pałac w Kamieńcu (Schloss Kamnitz) w powiecie kłodzkim wybudowany został w 1780 r. dla hrabiego von Hartiga. Rozbudowany o eklektyczne skrzydło oraz wykusz wieżowy z hełmem w 1883. W czasie II WŚ całe wyposażenie pałacu zostało zniszczone przez wojska Armii Czerwonej. Po wojnie znacjonalizowany, użytkowany przez PGR. Na parterze składowano nawozy a w pozostałej części budynku urządzono mieszkania. W 2004 z nieremontowanego od lat pałacu wynieśli się ostatni mieszkańcy. Nie trzeba było długo czekać by w ich miejsce pojawili się wandale i złodzieje, którzy wypruwali instalacje ze ścian, podrzucali śmieci oraz kradli i niszczyli wszystko to co jeszcze zostało. Wkrótce w dachu pojawiły się dziury a piwnice zostały zalane.

W 2009 roku zakupiony przez osoby prywatne (byli jedynymi chętnymi). Remont rozpoczął się w 2011, trwał cztery lata i objął również zabudowania folwarczne i odtworzenie historycznego ogrodu. Pałac został oficjalnie otwarty w 2015. Obecnie mieści się w nim dom gościnny z noclegami i restauracją.

Właściciele na pytanie czy gdyby mogli cofnąć czas to czy zdecydowaliby się jeszcze raz na podjęcie tego trudnego wyzwania jakim był remont, odpowiadają: Zdecydowanie tak. To wielka przygoda i zupełnie inne wyzwania niż te, które podejmujemy na co dzień. To również ogromna satysfakcja, że możemy mieć swój wkład w podnoszenie z ruin fragmentu dziedzictwa Dolnego Śląska.

Na zdjęciu pałacowa recepcja przed i po (foto z profilu FB pałacu: (1) Pałac Kamieniec – posty | Facebook)

Strona pałacu: Pałac Kamieniec (palackamieniec.pl)

Wywiad z właścicielami i materiał filmowy:

Źródło: Pałac Kamieniec (FB)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *