|

Wielka Brytania – The University Arms Hotel w Cambridge bez modernistycznej dobudówki

Nielubiany modernistyczny budynek z lat 60. XX w został wyburzony. Nowy projekt nawiązuje do historii i lokalnej tradycji budowlanej.

The University Arms Hotel jest prawdopodobnie najstarszym hotelem w Cambridge. Jego początki sięgają 1834 r. Hotel był rozbudowywany i przebudowywany wraz ze wzrostem miasta. Największe zmiany przeszedł jednak w latach 60. gdy wyburzono dawne wejście i zastąpiono je modernistyczną dobudówką. Jak twierdzi lokalna prasa przebudowa nie została polubiona przez mieszkańców a wiele osób ją wręcz ”nienawidziło”.

W 2012 hotel zakupiła firma Melford Capital Partners z zamiarem ”rewitalizacji i odnowienia hotelu oraz dostosowania go do potrzeb XXI wieku”. W 2014 r. w hotelu wybuchł pożar. W wyniku zniszczeń budynek został zamknięty. Zespół, który rozpoczął pracę nad odbudową hotelu stwierdził, że jest dobra okazja do pozbycia się nielubianej modernistycznej przebudowy i odbudowy hotelu w stylu nawiązującym do pierwowzoru. Plany te zaakceptował Cambridge City Council.

Do wykonania nowego projektu zaproszono uznaną pracownię zajmującą się architekturą neo-klasyczną John Simpson Architects: ”Modernistyczna rozbudowa była straszną rzeczą jaką uczyniono temu hotelowi. To był prawdziwy koszmar. Zniekształcono historyczny charakter obiektu co negatywnie wpłynęło na całą ulicę”. ”Obecne plany nawiązują do historii tego ważnego hotelu i mają na celu rewitalizację miejsca, które stanowi jedno z głównych punktów przy wejściu do centrum miasta. Naszym celem było stworzenie czegoś o ponadczasowym uroku; architekturę, która szanuje tradycję i tworzy aurę, która jest obecna w tak dużej części zabytkowej przestrzeni miasta. W najlepszy sposób wykorzystano istniejącą architekturę, zachowując cechy, które nadają hotelowi zabytkowy charakter.” Odbudowę i przebudowę hotelu zakończono w roku 2017. Rezultat prac został oceniony pozytywnie. Podkreślano przy tym ich wysoką jakość: ”Niewiele projektów łączy tak wiele tradycyjnych umiejętności, w tym; połączenie kamienia naturalnego i tradycyjnej zaprawy wapiennej, miedziany dach wzdłuż elewacji frontowej, okna skrzynkowe i naturalny walijski łupek na części pokrycia dachowego.”

Artykuły: Demolition crews smash down unloved facade of University Arms Hotel in Cambridge – Cambridgeshire Live (cambridge-news.co.uk) | University Arms Hotel, Cambridge | R G Carter Construction (rgcarter-construction.co.uk)

Strona architekta: John Simpson Architects

The University Arms Hotel w Cambridge po modernistycznej przebudowie w latach 60. i obecnie.
”Ekipa rozbiórkowa wyburza nielubianą fasadę University Arms Hotel w Cambridge”
”Nielubiana fasada od strony Regent Street, wybudowana w latach 60., jest wyburzana. Zastąpiła ona pierwotne wejście i stajnie. Wielu mieszkańców nienawidziło nowy modernistyczny styl budynku”.
Główne wejście do University Arms Hotel w Cambridge przed modernistyczną przebudową.
Nowe główne wejście do hotelu wybudowane po wyburzeniu modernistycznej dobudówki.
Projekt przygotowała pracownia John Simpson Architects.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *