Zagórze Śląskie (powiat wałbrzyski) – renowacja pałacu z dramatyczną historią

Pałac w Zagórzu Śląskim (Schloss Kynau) doczekał się lepszych czasów. Wybudowany po 1873 roku wg projektu znanego architekta Karla Lüdecke. W czasie II wojny światowej zajęty przez Armię Czerwoną. Potem mieściło się w nim sanatorium dla dzieci. W 1968 r. budynek spłonął. Pałac odbudowano, ale bez dachu. Co więcej zniszczono większość bogatego detalu architektonicznego, przez co budynek prawie zupełnie zatracił swój charakter. Od 2010 r. obiekt stał opuszczony. W 2018 roku nowym właścicielem pałacu został Caritas Diecezji Świdnickiej, który rozpoczął generalny remont. Dzięki unijnemu dofinansowaniu (4 mln zł) powstaje w nim dom opieki dla osób starszych.

W grudniu 2019 roku budynek posiadał już nowy dach. Choć wg projektu miał być zrekonstruowany również detal (Będą mieszkać w prawdziwym pałacu (gosc.pl), to najnowsze zdjęcie niestety tego nie potwierdza.

Z pałacem wiąże się pewna historia. Niemcy składowali w nim zrabowane w Polsce dzieła sztuki. Po wkroczeniu Armii Czerwonej żołnierze urządzili tu libację alkoholową gwałcąc porwane ze wsi dziewczęta. Podczas imprezy do pałacu wkroczył pułkownik Wiaczysław Iwanowicz Moskwin. Jak twierdzi kazał przeszukać pałac i uwolnić nastolatki. Przy okazji okazało się, że żołnierze palili w piecu…dziełami sztuki. Do Leningradu wysłano sześć ciężarówek wypełnionych 213 paczkami. Szczęśliwie dzieła sztuki wróciły później do Polski (m.in. „Stańczyk” Jana Matejki, „Wyjazd z Wilanowa Jana Sobieskiego z Marysieńką” Józefa Brandta i „Odpoczynek” Wojciecha Gersona).Co utracono, nigdy się już nie dowiemy… (Dzieła sztuki w pałacu w Zagórzu Śląskim. Wyjechały do ZSRR – TVN24)

Więcej archiwalnych zdjęć pałacu: Pałac Zagórze Śląskie, ul. Główna, Zagórze Śląskie – polska-org.pl

Info przesłał Adam Zieliński

Na zestawieniu pałac przed II wojną światową, po odbudowie (foto: Marcin Paluch) i współcześnie (fot. Karol Czaj)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *