Głuchołazy – budynek dawnej szkoły leśnej odbudowany z przeznaczeniem na dom artysty dzięki Fundacji Benevolens

Budynek wybudowano pod koniec XIX wieku, w stylistyce charakterystycznej dla zabudowy uzdrowiskowej. W 1908 kupił go górnośląski przemysłowiec hrabia Franz Xavier von Ballestrem i przeznaczył na budynek bezpłatnej szkoły leśnej („Waldschule”) oraz ośrodek wczasowy dla dzieci pracowników i górników kopalń należących do rodziny Ballestrem.

„Budynek Waldschule był przystosowany do warunków panujących w górach. Harmonizował z krajobrazem miasta – uzdrowiska i otuliny leśnej parku zdrojowego.”

Po wojnie upaństwowiony, mieścił dom wczasowy „Górnik” należący do Funduszu Wczasów Pracowniczych. Po zmianach ustrojowych lat 90. XX wieku opuszczony, popadł w ruinę. Jego sytuację dodatkowo miała pogorszyć powódź z 1997. Na przełomie XX i XXI wieku sprzedany prywatnym inwestorom, którzy mimo zapewnień nie wykonali obiecanych remontów. W 2014 roku Waldschule przeszedł na własność Fundacji Benevolens. Był to wtedy obiekt z zawalonymi już stropami, bez dachu i dziurami w ścianach, kompletnie nie nadający się do użytku – mówiła Joanna Krawczyk-Gluch, prezes Fundacji Benevolens. Fundacja rozpoczęła trwający sześć lat „karkołomny” proces przywracania ruin do życia z intencją utworzenia w nim Domu Artysty.

„Fundacja Benevolens pozyskała środki finansowe na odbudowę obiektu z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu pt. „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Parku Zdrojowym w Głuchołazach poprzez remont zabytkowego pensjonatu”. Mimo przyznanych środków, Fundacja musiała walczyć z machiną urzędniczą o swoje prawa w sądzie Okręgowym w Opolu. Tym samym realizacja projektu została opóźniona o półtora roku. Po wygranej sądowej, w partnerstwie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oddział Katowice, Fundacją „Dla Dziedzictwa” z Opola oraz Fundacją Ballestrem, Fundacja Benevolens realizuje projekt mający na celu odbudowę budynku „Waldschule” i dostosowanie go do funkcji domu pracy twórczej artystów.”

„Obecny budynek Domu Artysty powstał dzięki zachowanej ikonografii. Odczytanie formy budynku i zdefiniowanie jego rozwiązań stylistycznych umożliwiły nieliczne zachowane pocztówki i archiwalne zdjęcia. Dzięki determinacji i konsekwencji Fundacji Benevolens udało się odtworzyć historyczną bryłę Leśnej Szkoły w takim zamyśle, w jakim stworzył ją hrabia Ballestrem. Pozostałością dawnego obiektu były mury obwodowe do poziomu pierwszego piętra, fragment z konstrukcją szkieletową drugiej kondygnacji od strony południowej oraz ryzalit z fragmentem dachu od strony zachodniej. Odwzorowano historyczną stolarkę okienną i drzwiową, jak również całą werandę drewnianą tworzoną wokół trzech stron budynku użytkowy taras.”

Więcej: https://www.dladziedzictwa.org/2019/10/14/wystawa-prezentujaca-dzieje-domu-artysty-w-glucholazach/ | https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/2837/object/3284/przebudowa-budynku-na-dom-artysty-w-glucholazach | https://www.facebook.com/DomArtysty.Benevolens | https://radio.opole.pl/101,483029,chcemy-robic-plener-dom-artysty-w-glucholazach-z

Dom Artysty w Głuchołazach w trakcie prac w roku 2017 (widok od strony północnej) i po ich ukończeniu w 2021 (widok od wschodu).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *