Krupe (woj. lubelskie) – ruiny zamku ogrodzone płotem z zakazem wstępu
Zamek w Krupem został ogrodzony płotem. Na tablicy widnieje informacja o zakazie wchodzenia na teren ruin i ostrzeżenie o zagrożeniu zawaleniem.
Jak dotąd nie pojawiły się informacje na temat jakiegokolwiek remontu ruin.
W 2016 roku gmina Krasnystaw stanęła przed szansą pozyskania dofinansowania w wysokości 8,5 mln zł na „projekt konserwacji i restauracji zamku”.
W 2018 pojawiła się informowacja o coraz gorszej kondycji zabytku:
– Zniszczeniu uległa ściana o powierzchni 1,5 na 1,5 metra – mówiła Edyta Gajownik-Powroźnik z Urzędu Gminy w Krasnystawie. Ruiny są w coraz gorszym stanie i wymagają gruntownego remontu.
Według dokumentacji przygotowanej przez pracownię architektoniczną LS Projekt planowano m.in. odbudowę bramy na zamek górny (pałac) wraz z przerzuceniem nowego mostu nad fosą, rekonstrukcję attyk, utworzenie punktu widokowego w zachowanej wieży-bastei. Część piwnic miała zostać nakryta sklepieniami i wykorzystana na cele muzeum oraz małe centrum turystyczne. Na zamku dolnym planowano odkryć fundamenty nowożytnych fortyfikacji obronnych (ze względu na koszty zrezygnowano z odtworzenia fos).
W 2019 radni zagłosowali przeciwko inwestycji uzasadniając to faktem, że gminy nie stać na wkład własny w wysokości 1,5 mln zł, ani na utrzymanie zamku po remoncie. Według urzędników w gminie istniały „o wiele ważniejsze potrzeby”. Wójt Gminy zmuszona została złożyć wniosek o rozwiązanie umowy na dofinansowanie unijne.
W marcu 2020 r. Lubelski WKZ ponownie wydał pozwolenie na zagospodarowanie pozostałości fortyfikacji w Krupem w oparciu o projekt z 2015 r. Realizacja projektu miała być możliwa po uzyskaniu przez Gminę środków finansowych.
6go listopada tego roku na portalu Radia Eska opublikowano artykuł zachęcający do odwiedzin zamku: „Krupe – idealne miejsce na jednodniową wycieczkę niedaleko Lublina”.
Tego samego dnia portal Krasnostawska.pl poinformował o ogrodzeniu ruin zamku w Krupem.
Profil FB zamku: Zamek w Krupem | Facebook