|

Sieroszów (pow. ząbkowicki, woj. dolnośląskie) – stopniowa odbudowa pałacu

Małymi krokami do celu. Pałac odzyskał reprezentacyjny filarowy portyk na osi budynku.

Barokowy pałac w Sieroszowie, letnia rezydencja opatów w Henrykowie, powstały w latach 1703-1710 z inicjatywy opata Tobiasza Ackermanna.

„W 2015 r. właścicielem ruin pałacu i folwarku stała się Fundacja Rezydencji Opatów Henrykowskich w Sieroszowie. Jej prezesem jest Piotr Zbyl, który od tego czasu czyni wszelkie starania, mające na celu odbudowę pałacu w Sieroszowie:

Po wojnie został upaństwowiony i niestety doprowadzony do całkowitej ruiny. Do pierwszych zniszczeń doszło jeszcze w czasach PRL-u, kiedy wykorzystywano go na potrzeby Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Ich apogeum nastąpiło jednak znaczniej później – już po zmianach społeczno-gospodarczych w naszym kraju i upadku miejscowego PGR-u. Nieużytkowany, pozostawiony bez opieki i nadzoru, był wtedy systematycznie dewastowany i rozkradany. Kiedy przejęliśmy go kilka lat temu, nie miał już dachu. Zarwały się także wszystkie stropy stropy górnej i częściowo dolnej kondygnacji, a ściany odchyliły się od pionu, grożąc zawaleniem. Od tamtego czasu, konsekwentnie, co roku wykonując kolejne prace remontowe, ratujemy ten zabytek z myślą o jego adaptacji na cele kulturalno-turystyczne.”

Strona i FB pałacu: Pałac Sieroszów (palacsieroszow.pl) | Fundacja Rezydencja Opatów Henrykowskich w Sieroszowie | Facebook

Pałac w Sieroszowie przed rozpoczęciem odbudowy i w jej trakcie.
Foto: Mmaciek/polska-org.pl (G) i WajdaHenryk

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *