Ossolin (woj. świętokrzyskie) – czy jest jakaś nadzieja dla resztek zamku?

W 1944 r. ruiny zamku w Ossolinie zostały wysadzone przez wycofujące się wojska niemieckie. Niemcy obawiali się, że zamek mógłby stać się dogodnym punktem obserwacyjnym dla zbliżających się Sowietów. Pozostałości murów rozebrano w celu utwardzenia przeprawy czołgowej. Nie ostały się nawet lipy, które były ozdobą założenia, a które wycięci Rosjanie. Uważny obserwator dostrzeże zachowane bazy dwóch półkolumn, które zdobiły bramę wiodącą do zamku.

Niestety stan pozostawiony przez Niemców 80 lat temu trwa właściwie niezmieniony aż do dziś. Czy jest zatem nadzieja na przyszłość?

W 2019 pasjonaci i archeolodzy wyczyścili teren zamku z dzikiej roślinności i odsłonili jego relikty, deklarując pomoc przy dalszych pracach:

W czerwcu 2024 roku Gmina Klimontów zadeklarowała wybudowanie schodów, które będą prowadzić do platformy widokowej na szczycie wzniesienia gdzie stał zamek. Na dole powstanie parking oraz stanowiska dla rowerów, jak również altana do odpoczynku (o pracach tych mówiono już w 2016 roku).

„Jak powiedział Edward Przytuła, zastępca burmistrza Klimontowa, gmina ma na ten cel pieniądze z Polskiego Ładu w kwocie 400 tysięcy złotych (wnioskowano o 700 tys.- przyp. red.). Niewykluczone, że będzie to początek większej rewitalizacji ruin zamku. Dużo zależeć będzie od badań archeologicznych, które muszą poprzedzić rozpoczęcie tej inwestycji.” (Ruiny zamku w Ossolinie zostaną zrewitalizowane)

Trzymamy kciuki. Potencjalna choćby częściowa rekonstrukcja jest nie tylko uzasadniona historyczne, ale również możliwa ze względu na bogaty materiał ikonograficzny.

Zamek w Ossolinie zbudowany został przez wojewodę sandomierskiego Jerzego Ossolińskiego w 1633 r., w miejscu starszej warowni. Najeżdżana przez Szwedów i Siedmiogrodzian w 1655 r. W 1732 r. w stanie częściowej ruiny. Ratunku podjął się Józef Ossoliński, który wyremontował zamek i wzmocnił go przyporami. Niestety w 1816 roku hrabia Antoni Ledóchowski wysadził zamek w powietrze, rzekomo w poszukiwaniu skarbów. Pozostałości rozkradziono na materiał budowlany.

Ruiny zamku w Ossolinie w 1914 r. i obecnie.
Foto: Henryk Poddębski, 1914 (L); ZeroJeden, X 2004/zamki.pl (P).
Zamek w 1794 r. na akwareli Z. Vogla; w poł. XIX w. (Albumy Stronczyńskiego);
w 1872 r. i współcześnie (ZeroJeden/zamki.pl).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *