Chorzów – czy hala targowa odzyska kiedyś dawny urok?

O remoncie i rekonstrukcji oryginalnego wyglądu dawnej Hali Targowej w Chorzowie mówi się przynajmniej od 2012 r. Wbrew pozorom historyczna fasada nie została jednak zupełnie zniszczona. Jak się bowiem okazuje powstała w latach 70. nowa fasada znajduje się w odległości 1 metra przed dawną: ”Po obejrzeniu budynku i wykonaniu kilku odkrywek objawiła się nam nienaruszona i doskonale zakonserwowana historyczna fasada hali pełna detalu, gzymsów, faktur i oryginalnych tekstur, która dotychczas uchodziła za bezpowrotnie zniszczoną. Bardzo ciekawe czy było to niszczycielskie działanie celowe bo jak inaczej wytłumaczyć dobudowywanie fasady w odległości 1 m od fasady historycznej tworząc kompletnie niefunkcjonalną przestrzeń pomiędzy? Być może celowe a może przypadkowe działanie to jednak znakomita informacja, ponieważ po dzisiejszym dniu i tym odkryciu znacznie nam bliżej niż dalej do odzyskania jej dawnej świetności i mocy!”

Hala Targowa we Chorzowie została wybudowana w 1905 r. i była to pierwsza taka budowla na Górnym Śląsku. W 1948 r. Chorzowska Spółdzielnia Spożywców chciała wyburzyć budynek pod budowę nowego magazynu. Władze nie wyraziły jednak na to zgody. Na początku lat 70. dokonano przebudowy, której rezultaty możemy oglądać dzisiaj. Za projekt odpowiadał arch. Adrian Szendzielorz wraz z zespołem Biura Projektów Kopalnictwa Surowców Chemicznych ”Biprokop” w Chorzowie.

W 2012 r. odżyły nadzieje na przywrócenie piękna budynku gdy światło dzienne ujrzały plany przebudowy Hali i adaptacji jej na cele usługowe oraz biurowe. Projekt ostatecznie nie został jednak zrealizowany a inwestor w 2019 r. wystawił budynek ponownie na sprzedaż (cena nieruchomości: 4,5 mln zł). Jeśli kupiec się znajdzie będzie możliwa rekonstrukcja fasady z użyciem ocalałych elementów dawnego wystroju architektonicznego, o ile oczywiście przebudowa z lat 70. nie zostanie wcześniej uznana za zabytek.

Więcej zdjęć na profilu facebookowym architekta Macieja Franty

Hala Targowa w Chorzowie – przed i po dewastacji.
Źródło: Maciej Franta | Facebook

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *