Mimo to wciąż istnieją pewne dyskusyjne szczegóły (zewnętrzne schody), projekt prezentuje się lepiej niż kontrowersyjna wizja autorstwa architekta Uładzimira Baczkowa. Zmiany w projekcie skomentował Mikola Volkau, historyk, który od lat zaangażowany jest w ratowanie zamku: „Opublikowano renderingi II etapu przebudowy Starego Zamku w Grodnie autorstwa zespołu A. Szybareckiego.
Pozytywy:
projekt lepiej odpowiada realiom historycznym w odróżnieniu do propozycji U. Baczkowa, który zaprojektował zamek fantazyjny (co dobrze widać na przykładzie I etapu przebudowy zamku – brama i wieże);
brak attyki, którą zaprojektował J. Wojciechowski w latach 30. XXw., bez znajomości ryciny T. Makowskiego;
wykusz w pobliżu komnat królewskich nie został zawieszony na ścianie, ale osadzony na fundamencie, co ma pokrycie w najnowszych odkryciach archeologicznych;
bardziej logiczne zwieńczenie wieży wraz z klatką schodową w północno-zachodnim narożniku pałacu;
budowa nowocześniejszego w wyglądzie budynku na miejscu parterowej oficyny (niewiele wiadomo o tym skrzydle, jego pozostałości nie zachowały się, dlatego moim zdaniem należy je oddzielić od oryginalnego pałacu).
Negatywy:
klatka schodowa w osi głównego budynku nie odpowiada opisom z inwentarza ani wynikom badań archeologicznych, podobnie jak w projekcie Uładzimira Baczkowa widać chęć uczynienia zamku piękniejszym niż był pierwotnie
taka fantazja będzie oczywiście miała swoich zwolenników, ale moim zdaniem jest to zbrodnia przeciwko historii;- realizacja nie mającego potwierdzenia w źródłach tarasu przed pałacem zaprojektowanego przez J. Wojciechowskiego.
Stary Zamek w Grodnie, dawna siedziba królów Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego, od 1678 r. – sejmu i senatu I Rzeczypospolitej. Budynek wielokrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany – ostatni raz z usunięciem detalu elewacji na koszary armii rosyjskiej. O potrzebie restauracji zamku mówiło się przez cały okres 20-lecia międzywojennego (projekt konserwatora arch. prof. Jarosława Wojciechowskiego). Plany przerwała wojna. Kilka lat temu strona białoruska zaprezentowała projekt restauracji/przebudowy zamku autorstwa Uładzimira Baczkowa, popieranego przez władze lokalne architekta. Projekt został nazwany przez historyków sztuki nie mającą podstaw fantazją architektoniczną, która zakładała nawet usunięcie oryginalnych części zamku (wspominaliśmy o nim m.in. wątku o „zabytkach, które nigdy tak nie wyglądały”). Po krytyce ze strony historyków z Białorusi i Polski udało się wprowadzić jedynie małe korekty w trakcie I etapu inwestycji. W ramach przygotowań do II etapu przeprowadzono badania archeologiczne skrzydła pałacowego. Na podstawie odkryć oraz uwag naukowców (M. Volkau, P. Tatarnikow, N. Kiziukewicz) zmieniono pierwotną koncepcję Baczkowa. Projekt II fazy restauracji Starego Zamku otrzymał dyplom I stopnia na XV Ogólnopolskim Festiwalu Architektury oraz został przedstawiony w nominacji „Odnowa zabytków architektury i innych obiektów”. Za jego wykonanie odpowiadał zespół instytutu „HrodnaGramadzianproject” w składzie Dasko, Babich, Kot, Grishchanka pod kierunkiem naukowym Szybareckiego.
W 2015 roku podpalony o mało nie spłonął. Dzięki uporowi mieszkańców i lokalnych władz przetrwał i wkrótce doczeka się remontu: ”Pałac w Baranowicach zostanie odrestaurowany od fundamentów aż po dach, przy zachowaniu jego pierwotnego układu architektonicznego. Efekty prac będą widoczne zarówno na zewnątrz, gdzie podczas remontu elewacji odtworzone zostaną historyczne detale oraz stolarka drzwiowa i…
Kamienica w Berlinie na rogu Neustädtische Kirchstraße/Mittelstraße ”przed” i ”po” przeprowadzonej w tym roku rekonstrukcji wystroju architektonicznego. Kolejna ilustracja przedstawia niezrealizowany, odrzucony w 2016 r. projekt nadbudowy kamienicy autorstwa David Chipperfield Architects. Budynek nazywany ”Pałacem Francuskim” powstał w latach 1906-1908. Przetrwał wojnę nienaruszony. W 2014 r. nieruchomość nabył deweloper z Hamburga Bauherr Harm Müller-Spreer. W…
„„Nadzieja umiera ostatnia… „ Ciężko znaleźć trafniejsze określenie na temat tego, co aktualnie dzieje się z Kasynem Oficerskim. Kiedy już mało kto widział jakąkolwiek szansę na odrestaurowanie Kasyna, jego stan był agonalny, a przyroda zaczęła „przejmować” budynek – stała się rzecz niesamowita. Znalazło się przedsiębiorstwo gotowe przywrócić dawny blask temu obiektowi. Dziś już wiemy, że…
O rozpoczęciu najprawdopodobniej rekonstrukcji poinformował Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski: „Drodzy Mieszkańcy, Czasem mała zmiana czyni wielką różnicę. Pierwsza zmiana na elewacji budynku dawnego Domu Towarowego zrobiona. Co ważne zabezpieczono również luźne elementy elewacji. Prace nad projektem przebudowy budynku już trwają. Dawny Dom Towarowy stanie się nowym urzędem – z niespodziankami dla mieszkańców. O szczegółach będę…
Kamienica przy ul. Mokotowskiej 40 przetrwała wojnę, ale cały wystrój architektoniczny został skuty po roku 1945. ”W atlasie Jarosława Zielińskiego (Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy, t. 11, s. 384–86) dom ten figuruje jako zbudowana w latach 1895–96 kamienica Abrama Truskiera, choć ów był jej właścicielem tylko przez rok (nazwiska późniejszych sprzed ’45: Aleksander…
Współczesne nadbudowy zabytkowych kamienic (nazywane czasami adaptacjami poddasza) często wzbudzają kontrowersje. Kontrast jaki powoduje przygniecenie dawnej klasycznej architektury współczesną szklaną bądź betonową nadbudową budzi nieraz zgrzyt estetyczny, wobec którego trudno przejść obojętnie. A czy da się inaczej? Kamienica przy ul. Św. Sebastiana 18 w centrum historycznego Krakowie powstała w 1889 r. dla kupca Salomona Lubascha….