Łysica – na Politechnice Świętokrzyskiej zainaugurowano prace nad rekonstrukcją tzw. „Piramidy Armińskiego”
Wysadzili ją Rosjanie. Dziś pojawia się realna szansa, że znów pojawi się na szczycie Łysicy:
„Na Politechnice Świętokrzyskiej zainaugurowano prace nad rekonstrukcją na szczycie Łysicy tzw. „Piramidy Armińskiego”, czyli najstarszego polskiego znaku geodezyjnego. Za 3 lata minie dokładnie 200 lat od budowy punktu.
– Był to pierwszy polski znak pomiarów geodezyjnych, a więc taki symboliczny początek historii polskiej narodowej geodezji. Ten znak został zbudowany na wierzchołku Łysicy, tam, gdzie teraz stoi drewniany krzyż w roku 1828. Niestety wkrótce potem Rosjanie wysadzili go w powietrze – opowiada Mariusz Meus, Stowarzyszenie Geodetów Polskich.
– Dzisiaj nie możemy przejść obojętnie wobec takiego wydarzenia historycznego. Upamiętnienia wymaga zarówno dzieło ówczesnych geodetów w rozwój kraju, jak i świadomość decydentów, w tym Stanisława Staszica, którzy zdawali sobie sprawę z wagi geodezji w rozwoju kraju – powiedział Paweł Kowalczyk, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Kielcach.
Piramidę na szczycie Łysicy stworzył Franciszek Armiński, polski astronom. Była częścią Staropolskiego Okręgu Przemysłowego na terenie Kielecczyzny i Mazowieckiego. Po wysadzeniu piramidy przez Rosjan Polacy próbowali ją odbudować, ale ponownie uległa zniszczeniu.
Członkowie Stowarzyszenia Geodetów Polskich i naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej chcą przygotować projekt zrekonstruowanej piramidy, która mogłaby stanąć na Łysicy w 2028 roku – czyli dokładnie w 200. rocznicę jej powstania.”
Więcej w materiale filmowym na TVP3 Kielce: https://kielce.tvp.pl/87767937/na-lysicy-zrekonstruuja-najstarszy-znak-geodezyjny-w-polsce …oraz we wpisie na profilu Honorowy Południk Krakowski

Źródło: Mariusz Meus

Źródło: „Pamiętnik sandomierski”, Franciszek Armiński.

Źródło: Mariusz Meus