Wrocław – zarzucony, archiwalny projekt odbudowy Nowego Targu wciąż rozpala wyobraźnię…
Dziś prezentujemy archiwalny projekt odbudowy Nowego Targu we Wrocławiu autorstwa Emila Kaliskiego z lat 50. ubiegłego wieku.
Zabudowa Nowego Targu została w znacznej mierze zniszczona w trakcie II wojny światowej. Po wojnie pozostałości kamienic wyburzono a na początku lat 60. wybudowano niskie bloki oraz biurowiec Navicentrum. Po jego wyburzeniu w 2018 r. powstał nowoczesny biurowiec zaprojektowany przez znaną wrocławską pracownię Zbigniewa Maćkówa (patrz: komentarz).
Czy kamienice wrócą jeszcze kiedyś na Nowy Targ?
Biurowiec w południowej pierzei Nowego Targu zaprojektowany przez biuro Maćków Pracownia Projektowa.
Jak tłumaczy inwestor: „Inspirując się handlowym dziedzictwem miejsca i ideą projektowania tego rodzaju ulic proponowaną przez Jana Gehla, chcieliśmy w Nowym Targu odpowiedzieć na potrzeby spacerowiczów. Stąd pomysł na zaaranżowanie pierzei w formie butikowej – z wieloma wąskimi i różnorodnymi witrynami, które kryją rozmaite usługi. Mnogość wyboru zachęca do tego, by zwolnić i pozwolić sobie na chwilę przyjemności”.
„Taki wygląd koresponduje z charakterystyczną, szachownicową posadzką placu oraz z modernistyczną zabudową w sąsiedztwie. Zbigniew Maćków w jednym z wywiadów tłumaczył, że celem było stworzenie architektury o prawdziwie wielkomiejskim charakterze.”
Źródło:https://sztuka-architektury.pl/article/12453/nowy-targ-geometria-na-placu
Ten biurowiec ma nawet przyzwoitą architekturę, ale powinien powstać w innym miejscu. Należy odbudować plac Nowy Targ odtwarzając historyczną architekturę, po usunięciu tych bieda-socjalistycznych szpetnych substandardowych bloków.