|

Wrocław – zarzucony, archiwalny projekt odbudowy Nowego Targu wciąż rozpala wyobraźnię…

Dziś prezentujemy archiwalny projekt odbudowy Nowego Targu we Wrocławiu autorstwa Emila Kaliskiego z lat 50. ubiegłego wieku.

Zabudowa Nowego Targu została w znacznej mierze zniszczona w trakcie II wojny światowej. Po wojnie pozostałości kamienic wyburzono a na początku lat 60. wybudowano niskie bloki oraz biurowiec Navicentrum. Po jego wyburzeniu w 2018 r. powstał nowoczesny biurowiec zaprojektowany przez znaną wrocławską pracownię Zbigniewa Maćkówa (patrz: komentarz).

Czy kamienice wrócą jeszcze kiedyś na Nowy Targ?

Nowy Targ we Wrocławiu – przed wojną i obecnie.
Źródło: Łukasz Szymanowicz | Facebook
Archiwalny, niezrealizowany projekt odbudowy Nowego Targu.
Źródło: Łukasz Szymanowicz | Facebook

Podobne posty

2 komentarzy


  1. Biurowiec w południowej pierzei Nowego Targu zaprojektowany przez biuro Maćków Pracownia Projektowa.

    Jak tłumaczy inwestor: „Inspirując się handlowym dziedzictwem miejsca i ideą projektowania tego rodzaju ulic proponowaną przez Jana Gehla, chcieliśmy w Nowym Targu odpowiedzieć na potrzeby spacerowiczów. Stąd pomysł na zaaranżowanie pierzei w formie butikowej – z wieloma wąskimi i różnorodnymi witrynami, które kryją rozmaite usługi. Mnogość wyboru zachęca do tego, by zwolnić i pozwolić sobie na chwilę przyjemności”.

    „Taki wygląd koresponduje z charakterystyczną, szachownicową posadzką placu oraz z modernistyczną zabudową w sąsiedztwie. Zbigniew Maćków w jednym z wywiadów tłumaczył, że celem było stworzenie architektury o prawdziwie wielkomiejskim charakterze.”

    Źródło: https://sztuka-architektury.pl/article/12453/nowy-targ-geometria-na-placu

  2. Ten biurowiec ma nawet przyzwoitą architekturę, ale powinien powstać w innym miejscu. Należy odbudować plac Nowy Targ odtwarzając historyczną architekturę, po usunięciu tych bieda-socjalistycznych szpetnych substandardowych bloków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *