Niemcy – udany remont szachulcowego domu w Zell (Środkowa Mozela, Nadrenia-Palatynat)
„Po przepracowaniu prawie 20 000 godzin przy remoncie ja i moja rodzina czujemy się związani z każdym centymetrem kwadratowym tego domu. Czuję jego siłę jako klejnotu kultury i postrzegam go jako dowód trwałości architektury.”
Szachulcowy budynek powstał w 1545 roku w stylu typowym dla tego słynnego z produkcji wina regionu. Do konstrukcji użyto drewna dębowego. Wypełnienie stanowią gałęzie i glina słomiana. Z zewnątrz bielony. Fundament z lokalnego łupka. Jan Pauly, obecny właściciel kupił podupadły budynek w 2014 roku i z pomocą jedynie rodziny przystąpił do jego trwającego 8 lat remontu:
„Aby zrealizować wszystkie procesy tak autentycznie, jak to możliwe, prace od początku były prowadzone osobiście i bez specjalnego reżimu czasowego. Umożliwiło mi to lepsze zgłębienie zagadnień restauratorskich różnych tradycyjnych zawodów i stopniowe ich wdrażanie. Tradycyjne metody i kryterium zrównoważonego rozwoju były dla mnie podstawą od samego początku.
Wybierając materiały budowlane, zasadniczo ograniczyłem się do 5 – gliny, wapna, piasku, słomy i drewna. Jednak nowoczesna technologia również znalazła zastosowanie w budynku: ściany ocieplone lekką gliną lub płytami pilśniowymi wyposażono w ogrzewanie ścienne obsługiwane pompą ciepła. Energia jest częściowo wytwarzana przez fotowoltaikę w sąsiednim warsztacie.
Szczególną uwagę położyłem projektowaniu powierzchni, na ścianach oprócz delikatnych tynków glinianych i wapiennych znajdują się także marokańskie tadelakty i włoskie sztukaterie. Na podłogach ułożono długie deski podłogowe z kasztanowca, a parapety i meble wykonano z drewna dębowego pochodzącego z upraw ekologicznych i pochodzącego z recyklingu. Ciepłe, naturalne kolory/kształty i indywidualne, artystyczne detale można znaleźć w każdym miejscu w domu. W środku i na zewnątrz można znaleźć odsłonięte fragmenty, takie jak historyczne tynki lub konstrukcje drewniane. Po przepracowaniu prawie 20 000 godzin ja i moja rodzina czujemy się związani z każdym centymetrem kwadratowym tego domu. Czuję jego siłę jako klejnotu kultury i postrzegam go jako dowód trwałości architektury.”
Jan Pauly, właściciel
Dom pełni funkcję mieszkalną, domu wakacyjnego oraz pracowni architektury tradycyjnej. Po zdobyciu doświadczenia przy własnym domu Jan Pauly zaczął zajmować się renowacją zabytkowych domów zawodowo.
Więcej zdjęć oraz materiał filmowy: Ferien im Fachwerkhaus: Entdecken Sie das haus in spay