Wiele osób kręci głową z niedowierzaniem patrząc na elewacje barokowych kościołów po kolejnych remontach konserwatorskich. Będąc przyzwyczajonym do odcieni bieli i szarości, czasami trudno sobie wyobrazić, że barokowa architektura sakralna doby kontrreformacji nieraz używała zdecydowanie szerszej palety barw.
Przy okazji warto również zwrócić uwagę na marmoryzację, wykonywaną przez konserwatorów na elewacjach niektórych kościołów. Była to używana kiedyś powszechnie technika dekoracyjna, której zadaniem było tworzenie imitacji trudno dostępnego i drogiego marmuru. Tzw. „szczerość materiału” i „prawda w architekturze” przyszły znacznie później. W baroku liczyło się piękno i efekt zachwytu.
Secesyjna willa ”Anna” w Konstancinie-Jeziornie zbudowana została w 1904 r. dla Alberta Klimpla i jego żony Anny z Kohlerów (na cześć, której willa została nazwana). Autorem projektu był pierwszy minister kultury i sztuki w niepodległej Polsce Jan Heurich mł. Po śmierci właściciela willa pełniła funkcję pensjonatu, który upodobała sobie elita warszawskich uczonych. Po wojnie, tak…
Zamkowa 12 to jedna z najpiękniejszych kamienic wileńskiego Starego Miasta. Pierwotnie składała się z dwóch budynków powstałych w XVI w, które należały do złotników Wolfganga i Klemensa. Pod koniec XVI w. przeszły w ręce aptekarza królewskiego Stanisława Kędzierskiego. Zniszczone w czasie najazdu moskiewskiego w 1655. Zrujnowane budynki kupił w 1678 prałat Benedykt Żuchorski. Po odbudowie…
Nowy secesyjny witraż od niedawna zdobi kamienicę na ul. Pieniężnego 6/7 w Olsztynie. Jak informuje na swoim profilu FB Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków: ”Zrealizowana forma jest wynikiem aranżacji przygotowanej z uwzględnieniem kształtu portalu i motywów zastosowanych w dekoracji snycerskiej drzwi, typowych dla sztuki secesyjnej”. Witraż zamówił właściciel budynku. Kamienica powstała w latach 1902-1905. Siedziba Banku…
W czasach komunizmu do pałacu dobudowano dwa skrzydła, w charakterystycznej dla epoki stylistyce. Niedawno rozpoczął się remont opuszczonego zabytku. Pierwszym jego etapem jest wyburzenie dobudówek i przywrócenie pałacowi jego oryginalnej formy, jednak z nowoczesną przybudówką. „I etap prac obejmie rozbiórkę dwóch skrzydeł oficynowych o trzech kondygnacjach nadziemnych przylegających do budynku głównego pałacu barokowego, rozbiórkę garażu…
4 marca br. w ratuszu w Brzegu odbyło się oficjalne zamknięcie I etapu prac nad przywróceniem barokowego wystroju Sali Rajców. Wnętrze przetrwało działania wojenne. Część wystroju została zniszczona dopiero po wojnie. Inne obiekty, które zinwentaryzowano jeszcze w latach 50-tych, ”zaginęło” w późniejszym czasie. Po remoncie w latach 80-tych do sali nie wróciły natomiast kartusze oraz…
Kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim (woj. lubuskie) stał opuszczony od 1945 roku. W roku 2021 zrujnowana świątynia została wyremontowana i dostosowana dla potrzeb Centrum Historyczno-Kulturalnego „Schonaichianum”. Niestety wiązało się to ze znaczną przebudową salowego wnętrza świątyni i podzieleniu go na piętra. Wiele osób uważa, że zniszczyło to charakter zabytku. Do zarzutów odniósł się niedawno Lubuski…