„Musimy mieć świadomość, że zabytki to jest nasze dziedzictwo, innego nigdy mieć nie będziemy, a co zniszczymy własnymi rękami, tego przyszłe pokolenia już nie zobaczą. Sytuacja zabytków w Polsce jest niestety bardzo zła, co piszę z wielkim smutkiem” – Dr hab. Monika Bogdanowska, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w latach 2019-2021.
Poniżej prezentujemy tylko kilka przykładów zniszczenia zabytków, jakie przesłali Państwo na skrzynkę kontaktową w ciągu ostatnich tygodni.
Wśród zjawisk, które najbardziej negatywnie wpływają na los zabytków w Polsce można wyróżnić:
Remonty, przebudowy i tzw. „rewitalizacje zabytków” wykonywane przez osoby nie posiadające ani uprawnień ani wiedzy potrzebnej do takich prac. Rezultatem często jest zniszczenie architektury obiektu i jego substancji zabytkowej.
Otwarcie wrogie działania wobec zabytków, które traktowane są jako przeszkody generujące koszty, blokujące rozwój i inwestycje.
Opuszczenie i postępująca rujnacja wynikająca z lat zaniedbań, braku opieki, braku finansowania i pomysłu na zabytek.
Nieudane rozbudowy, nadbudowy, adaptacje oraz niszczenie otoczenia zabytku.
To najwyższy czas by zastanowić się co zrobić by bardziej efektywnie wspierać lokalną/klasyczną/tradycyjną architekturę, rzemiosło i konserwację zabytków oraz wiedzę na ich temat.
Gdy w latach 60. ubiegłego wieku lokalna społeczność zwróciła się do władz o pomoc w remoncie Hope Plantation usłyszeli „Hope is hopeless”. „Zbudowany w 1803 Hope Plantation w Windsor w Karolinie Pónocnej/USA to wczesny przykład dworu zaprojektowanego według palladiańskiej odmiany stylu federalnego. Budynek powstał z inicjatywy Davida Stone’a, plantatora, późniejszego gubernatora Karoliny Północnej i senatora…
Nielubiany modernistyczny budynek z lat 60. XX w został wyburzony. Nowy projekt nawiązuje do historii i lokalnej tradycji budowlanej. The University Arms Hotel jest prawdopodobnie najstarszym hotelem w Cambridge. Jego początki sięgają 1834 r. Hotel był rozbudowywany i przebudowywany wraz ze wzrostem miasta. Największe zmiany przeszedł jednak w latach 60. gdy wyburzono dawne wejście i…
Berlin pozazdrościł Dreznu i Frankfurtowi nad Menem. W mieście coraz częściej mówi się o rekonstrukcji fragmentu dawnego historycznego śródmieścia. Pomysł promuje Fundacja Centrum Berlina (niem. Shiftung Mitte Berlin). Na ostatnim spotkaniu zorganizowanym przez organizację pojawiło się dwudziestu lokalnych polityków. Pomysł popiera też większość Berlińczyków – jak informuje „The Berliner Morgenpost” na podstawie badania wykonanego przez…
Czy Architektoniczna Rewolta, która w wersji ogólnopolskiej rozpoczęła działalność kilka miesięcy temu zacznie „pączkować” na poszczególne miasta? Przykład Szczecina (ale też i Wrocławia) pokazuje bowiem taką tendencję. Niespełna bowiem miesiąc temu na facebooku zaistniała Architektoniczna Rewolta – Szczecin, a ledwie kilka dni temu pisaliśmy o wrocławskim buncie Internautów (wraz z kontrpropozycjami) przeciwko proponowanej nowej zabudowie…
Obiecana druga część zdjęć do wpisu na temat kreacji konserwatorskich i architektonicznych. Zaczynamy od dziedzińca arkadowego Zamku Piastów Śląskich w Brzegu i stopniowo przenosimy się do czasów współczesnych, kończąc na pałacu Paca w Dowspudzie.
Jako efekt badań zrealizowanych w ramach Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał katalog detali architektonicznych drewnianej architektury na Żuławach. Idei przyświecało nie tylko zachowanie tego ważnego dziedzictwa czy zwrócenie uwagi na istotę dekoracji architektonicznej, ale również stworzenie wzornika przydatnego przy tworzeniu nowych budynków mających ambicję kontynuowania lokalnej tradycji budowlanej. Niestety katalog jest też…