„Musimy mieć świadomość, że zabytki to jest nasze dziedzictwo, innego nigdy mieć nie będziemy, a co zniszczymy własnymi rękami, tego przyszłe pokolenia już nie zobaczą. Sytuacja zabytków w Polsce jest niestety bardzo zła, co piszę z wielkim smutkiem” – Dr hab. Monika Bogdanowska, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w latach 2019-2021.
Poniżej prezentujemy tylko kilka przykładów zniszczenia zabytków, jakie przesłali Państwo na skrzynkę kontaktową w ciągu ostatnich tygodni.
Wśród zjawisk, które najbardziej negatywnie wpływają na los zabytków w Polsce można wyróżnić:
Remonty, przebudowy i tzw. „rewitalizacje zabytków” wykonywane przez osoby nie posiadające ani uprawnień ani wiedzy potrzebnej do takich prac. Rezultatem często jest zniszczenie architektury obiektu i jego substancji zabytkowej.
Otwarcie wrogie działania wobec zabytków, które traktowane są jako przeszkody generujące koszty, blokujące rozwój i inwestycje.
Opuszczenie i postępująca rujnacja wynikająca z lat zaniedbań, braku opieki, braku finansowania i pomysłu na zabytek.
Nieudane rozbudowy, nadbudowy, adaptacje oraz niszczenie otoczenia zabytku.
To najwyższy czas by zastanowić się co zrobić by bardziej efektywnie wspierać lokalną/klasyczną/tradycyjną architekturę, rzemiosło i konserwację zabytków oraz wiedzę na ich temat.
XX wiek przyniósł zagładę ogromnej większości drewnianej zabudowy Beskidów. Nowe budynki, apartamentowce, hotele, obiekty użyteczności publicznej, które zastąpiły (i wciąż zastępują) stare wille i domy nie mają zazwyczaj nic wspólnego z lokalną tradycją. Chaos, brzydota i tandeta tak samo jak w Zakopanem (a może i gorzej) zapanowała w Szczyrku, Suchej Beskidzkiej czy w Wiśle. Dopiero…
Wejście frontowe do budynku Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku, Endokrynologii i Diabetologii w 2018 roku oraz obecnie. Podczas renowacji przywrócono zamalowany oryginalny napis na portalu (w języku niemieckim), który to napis wzbudza jednak pewne obiekcje u niektórych osób. Wiele osób krytykuje wyeksponowanie niemieckiego napisu. Naszym zdaniem, jeśli chcemy szacunku i tego by polskie…
Często stosowaną praktyką przy pracach konserwatorskich i rekonstrukcji zabytków jest odróżnienie partii historycznych od zrekonstruowanych. Ma to dwojaki cel. Z jednej strony daje to kontakt z prawdziwą historią. Z drugiej pozwala bardziej docenić pracę współczesnych konserwatorów/rzemieślników. Ciekawym i oryginalnym w tym względzie jest przykład Orlej Baszty w Dortmundzie. Baszta została odbudowana w roku 1992 ponad…
Drewniana willa letniskowa stała oryginalnie przy ul. Scaleniowej 18 w Rudzie Pabianickiej. Dzieło przedwojennych rzemieślników, zbudowana z sosnowego drewna, zdobiona bogatym detalem architektonicznym. Nie wiadomo kto ją zaprojektował ponieważ dokumentacja spłonęła. Przed wojną należała do żydowskiego przemysłowca Szai Światłowskiego, który nabył ją dla chorej na suchoty żony. W 1939 r. Niemcy wyrzucili Światłowskich z willi…
To będzie ambitne zadanie. Spichlerz w Myczkowcach był pięknym przykładem architektury regionalnej. Do dziś pozostały po nim tylko obszerne piwnice, ale to się wkrótce zmieni. W tym roku ma się rozpocząć jego odbudowa. Patronat nad pracami objęła Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”. Kamienno-drewniany spichlerz wybudowano w I poł. XVIII w. W czasie ostatniej wojny ukrywali…
Wybudowany pod koniec XIII w. Rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego w II poł. XIV w. (m.in. przedbramie, podwyższenie wież). Kolejny raz rozbudowany w XV w. (zamek dolny z czworoboczną wieżą). Uszkodzony w wyniku pożaru ok. poł. XVI w. Remontowany w 1576 r. przez starostę chęcińskiego Stanisława Dębińskiego. Spalony i splądrowany w 1607 r. przez buntowników w…