Szczecin – rekonstrukcja Kamienicy Moninów przy Rynku Siennym 4. „Dlaczego nie wszystkie?”

Kamienica przy Rynku Siennym 4 na szczecińskim Starym Mieście uważana była za jedną z najpiękniejszych w całym mieście. Powstała na przełomie XVII i XVIII w. Nazwę Kamienicy Moninów przyjęła od rodziny właścicieli sklepu kolonialnego, który mieścił się w tym budynku na przełomie XIX i XX w. Kamienica uległa zniszczeniu w sierpniu 1944 r. w wyniku alianckich bombardowań. Jej pozostałości rozebrano po wojnie. Ocalały jedynie piwnice.

”Odbudowa kamienicy wykonana została zgodnie z pierwotnymi założeniami odbudowy szczecińskiego Podzamcza. 7 lat trwały prace nad całością budynku, natomiast część elewacji zewnętrznej przygotowywano 4 miesiące.” Ostatnie szlify miały miejsce w 2009 r. Projekt rekonstrukcji wykonała Tatiana Balcerzak z biura projektowego Studio A4 ze Szczecina. Dekorację sztukatorską zrekonstruował zespół konserwatorski szczecińskich firm: Alabaster – Sztukatorstwo reprezentowany przez Miłosza Ciesielskiego oraz Maszkaron – reprezentowany przez Pawła Mazura. Jako, że zdjęcia i przekazy ikonograficzne nie pokazywały wszystkich detali szczegóły rekonstrukcji zależały od wiedzy i umiejętności rzemieślników.

Poniżej komentarz jaki ukazał się w ”Głosie Szczecińskim” przy okazji zakończenia prac przy kamienicy: Podzamcze. Kamienica Moninów wygląda już jak w XIX wieku | Głos Szczeciński (gs24.pl)

”Dlaczego nie wszystkie?”

”Tylko kilka kamienic na szczecińskim Podzamczu zostało wiernie odtworzonych. Wyglądają efektownie, czuć w nich starego ducha. Szkoda, że pozostałe w żaden sposób nie przypominają tych sprzed wojny. Dlatego dawne serce Szczecina prezentuje się jak karykatura starówki. A mogłoby być inaczej, np. jak nad Motławą. Kamieniczki na Głównym Mieście w Gdańsku dziś wyglądają jakby pamiętały Jana III Sobieskiego, a przecież blisko 100 procent z nich ma nie więcej niż… 60 lat.”

Mając na uwadze stopień zniszczenia Szczecina w trakcie wojny oraz znaczenie Rynku Siennego, na którym stoi Ratusz Staromiejski, pytanie dlaczego nie zrekonstruowano również sąsiednich budynków jest jak najbardziej zasadne. Istnieje pogląd, że rekonstrukcję powinno podejmować się jedynie w przypadku najwartościowszych obiektów. Być może uznano, że sąsiadujące kamienice takimi nie były. Jednak czy nowoczesne budynki są wartościowe? Czy zamiast patrzeć tylko na pojedyncze kamienice nie powinniśmy patrzeć szerzej? Na pierzeje, place, ciągi zabudowy. Ile jest takich miejsc jak Rynek Sienny w Szczecinie? Ile ze Starego Miasta w Szczecinie zostało?

Polecamy też artykuł o rekonstrukcji kamienicy w czasopiśmie ”Renowacje i Zabytki”

Kamienica Moninów w Szczecinie po rekonstrukcji.
Foto: Szczecinolog
Kamienica Moninów, stan surowy przed rekonstrukcją detalu.
Foto: „Renowacje i Zabytki”
Kamienica Moninów ok. 1870 r., przed przebudową parteru.
Zrekonstruowana dekoracja szczytu Kamienicy Moninów.
Foto: „Renowacje i Zabytki”
Dekorację sztukatorską zrekonstruował zespół konserwatorski szczecińskich firm: Maszkaron – reprezentowany przez Pawła Mazura (po lewej) oraz Alabaster – Sztukatorstwo reprezentowany przez Miłosza Ciesielskiego (strona prawa).
Foto: Adam Słomski, GS24.pl
Istnieje pogląd, że rekonstrukcję powinno podejmować się jedynie w przypadku najwartościowszych obiektów. Być może uznano, że sąsiadujące kamienice takimi nie były. Jednak czy nowoczesne budynki są wartościowe?
Foto: Szczecinolog

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *