Niemcy – Orla Baszta w Dortmundzie jako przykład odróżnienia części historycznej od rekonstruowanej
Często stosowaną praktyką przy pracach konserwatorskich i rekonstrukcji zabytków jest odróżnienie partii historycznych od zrekonstruowanych. Ma to dwojaki cel. Z jednej strony daje to kontakt z prawdziwą historią. Z drugiej pozwala bardziej docenić pracę współczesnych konserwatorów/rzemieślników.
Ciekawym i oryginalnym w tym względzie jest przykład Orlej Baszty w Dortmundzie. Baszta została odbudowana w roku 1992 ponad oryginalnymi fundamentami. Wysoką na 30 metrów budowlę posadowiono na filarach, tak by rekonstrukcja nie kolidowała z zachowanymi fundamentami historycznej XIV-wiecznej baszty oraz przylegającego do niej XIII-wiecznego muru miejskiego.
Na początku XIV wieku mieszczanie Dortmundu, chcąc wzmocnić mury miejskie rozbudowali fortyfikacje miejskie o 14 baszt. Jedną z nich była Orla Baszta. Gdy mury miejskie były już niepotrzebne, baszta popadła w ruinę a następnie została rozebrana w 1836 roku, wraz z częścią obwarowań miejskich. Jej fundamenty zostały odkryte dopiero w 1983 r. podczas prac budowlanych. Prace archeologiczne trwały w latach 1986-1989, a odbudowa 1990-1992. Jak łatwo policzyć obiekt w czasie rozpoczęcia prac budowlanych nie istniał już od 154 lat.
Obecnie we wnętrzach baszty mieści się muzeum historyczne nakierowane głównie na dzieci i wyjaśniające średniowieczną historię miasta. Możliwe jest m.in. przymierzanie zbroi, prowadzenie wykopalisk, przebieranie się, ćwiczenia z kaligrafii etc. We wnętrzu prezentowane są również znaleziska archeologiczne.
Strona internetowa: Kindermuseum Adlerturm – Dortmund im Mittelalter | dortmund.de | Kindermuseum Adlerturm :: Museum Finder, Guide, Radio, techn | Radiomuseum.org
Temat zaproponował Łukasz Malczewski