Zamość – dziedziniec Akademii Zamojskiej po zakończonym niedawno remoncie

W rozmowie z PAP kierownik zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Olgierd Hawryluk podsumował efekty renowacji budynku dawnej Akademii Zamojskiej. Podkreślił, że przede wszystkim została przywrócona bryła Akademii z drugiej połowy XVIII w.

„Chodzi między innymi o wprowadzenie wysokiego, mansardowego dachu, przywrócenie wystroju elewacji, odtworzenie portalu zachodniego i wschodniego. Wszystko to możliwe było m.in. na podstawie dokumentacji z badań prowadzonych w 1973 r. przez zespół kierowany przez prof. Wiktora Zina” – wyjaśnił konserwator. Zwrócił uwagę, że w trakcie remontu odsłonięto arkady dziedzińca, które zostały zabudowane najprawdopodobniej jeszcze w XIX wieku. W miejsce usuniętych przemurowań arkad wstawiono duże przeszklenia przez co – jak wskazał konserwator – zyskano otwartą przestrzeń łączącą korytarze parteru Akademii z dziedzińcem.

Teraz pozostaje czekać już tylko na zieleń i nowe nasadzenia.

Akademia Zamojska to pierwsza prywatna wyższa uczelnia w Rzeczypospolitej założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego dla studentów z Polski i Litwy. W akcie fundacyjnym uczelni z roku 1600 zawarte zostały słynne słowa kanclerza Zamoyskiego: ”Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Po pierwszym rozbiorze zamknięta przez zaborcę austriackiego. Po roku 1811 budynek przebudowano na koszary – zniknął wysoki mansardowy dach, skuto dekorację architektoniczną, zniszczono ozdobne portale oraz zamurowano arkady w dziedzińcu.

Dziedziniec Akademii Zamojskiej po remoncie.
Elewacja wschodnia.
Foto: FB/Różowa Walizka
Dziedziniec Akademii Zamojskiej przed remontem.
Elewacja zachodnia.
Foto: Lubelski WKZ.
Dziedziniec Akademii Zamojskiej po remoncie.
Elewacja północna.
Foto: Mariusz Blicharz

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *