„Musimy mieć świadomość, że zabytki to jest nasze dziedzictwo, innego nigdy mieć nie będziemy, a co zniszczymy własnymi rękami, tego przyszłe pokolenia już nie zobaczą. Sytuacja zabytków w Polsce jest niestety bardzo zła, co piszę z wielkim smutkiem” – Dr hab. Monika Bogdanowska, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w latach 2019-2021.
Poniżej prezentujemy tylko kilka przykładów zniszczenia zabytków, jakie przesłali Państwo na skrzynkę kontaktową w ciągu ostatnich tygodni.
Wśród zjawisk, które najbardziej negatywnie wpływają na los zabytków w Polsce można wyróżnić:
Remonty, przebudowy i tzw. „rewitalizacje zabytków” wykonywane przez osoby nie posiadające ani uprawnień ani wiedzy potrzebnej do takich prac. Rezultatem często jest zniszczenie architektury obiektu i jego substancji zabytkowej.
Otwarcie wrogie działania wobec zabytków, które traktowane są jako przeszkody generujące koszty, blokujące rozwój i inwestycje.
Opuszczenie i postępująca rujnacja wynikająca z lat zaniedbań, braku opieki, braku finansowania i pomysłu na zabytek.
Nieudane rozbudowy, nadbudowy, adaptacje oraz niszczenie otoczenia zabytku.
To najwyższy czas by zastanowić się co zrobić by bardziej efektywnie wspierać lokalną/klasyczną/tradycyjną architekturę, rzemiosło i konserwację zabytków oraz wiedzę na ich temat.
Garść nowości z Tarnowa. Powstaje wirtualna rekonstrukcja zamku na Górze św. Marcina. Niestety to koniec dobrych wiadomości bowiem widoków na zabezpieczenie ruin wciąż nie ma. ”Od kilku dni w mediach społecznościowych podziwiać można imponującą wizualizację autorstwa Michała Szumlańskiego, która prezentuje w całej okazałości zamek Tarnowskich z czasów jego świetności.” Artykuł: Powstaje komputerowa wizualizacja zamku na…
„Właściciele mając głęboko zakorzenione idee patriotyzmu przez lata myśleli o zakupie pałacu w Wielkopolsce. Poszukiwali miejsca, które można uratować przed ostatecznym zniszczeniem, któremu można nadać nowe życie i nową historię. Po obejrzeniu kilku obiektów, wybór padł właśnie na pałac w Trzeboszu. Pod opieką konserwatora zabytków wnętrza odrestaurowano z najdrobniejszymi szczegółami, z zachowanymi ornamentami i zdobieniami.”…
”Otwock przygotował trzy ogólnodostępne darmowe projekty w ramach programu domów jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych. Swoim wyglądem nawiązują do stylu, który jest architektonicznym symbolem podwarszawskiej miejscowości, czyli świdermajer.” ”Świdermajer to styl w budownictwie, z którego Otwock słynie w całej Polsce. Powinniśmy starać się jak najczęściej umieszczać elementy takiej architektury nie tylko w przestrzeni publicznej, ale…
Dzisiaj nie będzie tyle o odbudowie, co o działaniu grupy osób, które nie czekając na innych zakasały rękawy i we własnym zakresie same postanowiły zatroszczyć się o ruiny. Fundacja Gniazdo od dwóch lat ratuje imponujący pałac w Sławikowie w woj. śląskim. Pałac powstał w XVIII w. Rozbudowany w duchu klasycyzmu dla rodziny von Eikstedt w…
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu duchowego odrodzenia oraz wiele radości z wzajemnych spotkań w gronie najbliższych! Życzymy także Bożej Opieki, zdrowia, wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń w nowym roku! Zarząd Fundacji Rekonstrukcje i odbudowy
W 1673 r. kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego Krzysztof Zygmunt Pac nadał włoskiemu architektowi i mnichowi z Wenecji Ludwikowi Fredowi tytuł szlachcica w nagrodę za pomoc przy budowie klasztoru w Pożajściu. Wraz z tytułem otrzymał on posiadłości ziemskie na lewym brzegu Niemna, które nazwano Fredą Górną. W 1795 r. majątek zakupił ziemianin Józef Godlewski, generał brygady,…