Dąbrowa (woj. mazowieckie) – restauracja dworu w latach 2011-2015 na cele muzealne

Dwór w Dąbrowie (woj. mazowieckie, do 1930 r. Duplewice) został wzniesiony w 1850 roku dla rodziny Dobrzyńskich.

„Był to klasycystyczny parterowy, murowany obiekt pokryty czterospadowym dachem. Na osi posiadał portyk wgłębny z dwiema kolumnami toskańskimi.” W 1911 r. majątek nabył Ignacy Fonberg, który stworzył tu nowoczesne sprawnie zarządzane gospodarstwo z siłownią wiatrową, traktorem i młockarnią napędzaną lokomobilą. Podczas II Wojny Światowej dwór stał się ostoją dla żołnierzy Armii Krajowej, którzy zaopatrywani byli tutaj w żywność. W 1944 r. NKWD aresztowało Fonberga a jego majątek rozparcelowano.

Po 1945 r. na terenie dworu utworzono szkołę i przedszkole. W 1994 r. budynek stał się mieniem gminy Przesmyki, która w 2010 r. oddała go na rzecz woj. mazowieckiego. W latach 2011-2015 przeprowadzono remont z zamiarem przeznaczenia obiektu na cele muzealne.

„Pierwszym etapem było przygotowanie całej dokumentacji projektowej z niezbędnymi pozwoleniami i uzgodnieniami. Kolejnym etapem był remont dworu i oficyny dworskiej, który doprowadził do tzw. stanu surowego zamkniętego. Po niespełna sześciu miesiącach dwór i oficyna zyskały nową, odświeżoną elewację oraz charakterystyczne poszycie dachowe z czerwonej ceramicznej dachówki wraz z białymi kominami, idealnie wkomponowując się w otoczenie.”

1 października 2015 r. otwarto w dworze Muzeum Ziemiaństwa, oddział siedleckiego Muzeum Regionalnego. Za: https://muzeumdabrowa.pl/

Wpis zaproponował: Łukasz Malczewski

Foto: dwór w 2008 roku (S. Kordaczuk) i w 2020 (Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie).
Zaproponował: Ł. Malczewski.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *