Bieliny (woj. podkarpackie, powiat niżański) – renowacja dworu Mniszchów

”Sześć lat temu samorząd gminy Ulanów odkupił zespół dworsko-parkowy w Bielinach od ostatnich właścicieli. Budynek był w bardzo złym stanie technicznym. Otoczenie też pozostawiało wiele do życzenia. Władze gminy zdecydowały się więc na kompleksowy remont.”

”Jak za dawnych lat, a kto wie może i lepiej, prezentuje się teraz XVII-wieczny dwór rodu Mniszchów. Jedna z piękniejszych rezydencji naszego regionu głównie dzięki Funduszom Norweskim, została gruntownie odrestaurowana. Prace trwały blisko dwa lata i kosztowały ponad pięć milionów złotych.”

”Dwór wygląda okazale, dzięki iluminacji można podziwiać go również nocą. Wnętrze budynku zostało wykończone i wyposażone zgodnie ze stylem panującym w XVII wieku. Stworzono miejsce na stałą wystawę Kultury Dworskiej, sale muzealne prezentujące historię Bielin oraz rodów szlacheckich, które władały dobrami Bielin. Z kolei rozległy park pięknie usytuowany, z bogatym zadbanym drzewostanem, wzbogacony trzema stawami, alejkami, małą architekturą i oświetleniem jest od teraz doskonałym miejscem do spacerów i wypoczynku dla mieszkańców gminy i nie tylko.”

Więcej: Nowe życie dworu Mniszchów w Bielinach | Sztafeta.pl | W Bielinach oddano do użytku wyremontowany XVII wieczny dwór Mniszchów z urokliwym parkiem. Zobacz zdjęcia | Echo Dnia Podkarpackie

Dwór Mniszchów w Bielinach przed i po remoncie.
Foto: Katarzyna Olejarczyk
Dwór Mniszchów w Bielinach przed i po remoncie.
Foto: polskiezabytki. pl (G), Antoni Kopyto (D).
Wnętrza dworu Mniszchów w Bielinach przed i po remoncie.
Foto: PAP/Darek Delmanowicz (G), sztafeta.pl (D).
Wnętrza dworu Mniszchów w Bielinach po remoncie.
Foto: echodnia.eu
Pokazy historyczne uświetniające uroczystość oddania do użytku wyremontowanego dworu w Bielinach.
Foto: Urząd Miasta i Gminy Ulanów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *