Niemcy – zrekonstruowana fasada Domu Klingera w Poczdamie

Poczdam i zrekonstruowana w tym roku fasada Domu Klingera (Das Klingnersche Haus) z 1750 roku. Budynek został zniszczony w trakcie wojny tak jak całe stare miasto włącznie z Zamkiem Miejskim. Dziś Poczdam (czy też Postupim jak go wciąż jeszcze nazywa łużycka mniejszość oraz Czesi) – powstaje ze zgliszcz.

Nie odbywa się to bez problemów, bowiem miejsce wielu zniszczonych budynków zajęły po wojnie bloki. Ich wyburzanie często bywa powodem konfliktów między lokalną społecznością, politykami a obrońcami modernistycznego dziedzictwa architektonicznego dawnego NRD.

Kamienica nazwę wzięła prawdopodobnie od pierwszego lokatora. Klinger był grenadierem w przybocznej ochronie Fryderyka Wielkiego. W budynku działał zajazd i karczma o czym przypominają sztukaterie w kształcie liści winorośli. Kolor kamienicy określono na podstawie ikonografii. Widać go m.in. na obrazie malarza wedutowego Johanna Friedricha Meyera (ur. 1728 w Dreźnie, zm. 1789 w Poczdamie).

Rekonstrukcja fasady budynku przywraca jego wygląd z epoki cesarskiej a nie po późniejszych przebudowach. Decyzja ta ”odwołuje się do statutu projektowego miasta Poczdam z 1925 roku, który nakazywał przywracanie wyglądu budynków do stanu z okresu najwyższej ekspresji artystycznej”. Plany zakładają, że w budynku mieścić się będzie ponownie restauracja.

Na zdjęciach zrekonstruowana kamienica oraz odbudowywane historyczne centrum Poczdamu.

Zrekonstruowany w tym roku Dom Klingera w Poczdamie. W tle odbudowany w 2013 roku Zamek Miejski.
Foto: Elisabeth Karth, Potsdam – Bilder & Geschichten.
Stary Rynek w Poczdamie przed i po odbudowie Domu Klingera. Na górnym zdjęciu pawilon Wyższej Szkoły Zawodowej Fachhochschule. Modernistyczny budynek powstał w miejscu wyburzonych dwóch kwartałów zabudowy starego miasta w latach 1971-1977. Pawilon wyburzono mimo protestów sympatyków dziedzictwa architektonicznego dawnego NRD w 2018r.
Foto: Human Heritage Reconstruction / Architecture Stadtbild Deutschland.
Stary Rynek w Poczdamie przed i po odbudowie Zamku Miejskiego w 2013 r. Na dolnym zdjęciu w tle współcześnie zrekonstruowana zabudowa Humboldtstraße.
Foto: Architektur-Rebellion – Lasst uns wieder schöner bauen.
Dom Klingera na obrazie Johanna Friedricha Meyera z 1760 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *