Niemcy – zrekonstruowana fasada Domu Klingera w Poczdamie
Poczdam i zrekonstruowana w tym roku fasada Domu Klingera (Das Klingnersche Haus) z 1750 roku. Budynek został zniszczony w trakcie wojny tak jak całe stare miasto włącznie z Zamkiem Miejskim. Dziś Poczdam (czy też Postupim jak go wciąż jeszcze nazywa łużycka mniejszość oraz Czesi) – powstaje ze zgliszcz.
Nie odbywa się to bez problemów, bowiem miejsce wielu zniszczonych budynków zajęły po wojnie bloki. Ich wyburzanie często bywa powodem konfliktów między lokalną społecznością, politykami a obrońcami modernistycznego dziedzictwa architektonicznego dawnego NRD.
Kamienica nazwę wzięła prawdopodobnie od pierwszego lokatora. Klinger był grenadierem w przybocznej ochronie Fryderyka Wielkiego. W budynku działał zajazd i karczma o czym przypominają sztukaterie w kształcie liści winorośli. Kolor kamienicy określono na podstawie ikonografii. Widać go m.in. na obrazie malarza wedutowego Johanna Friedricha Meyera (ur. 1728 w Dreźnie, zm. 1789 w Poczdamie).
Rekonstrukcja fasady budynku przywraca jego wygląd z epoki cesarskiej a nie po późniejszych przebudowach. Decyzja ta ”odwołuje się do statutu projektowego miasta Poczdam z 1925 roku, który nakazywał przywracanie wyglądu budynków do stanu z okresu najwyższej ekspresji artystycznej”. Plany zakładają, że w budynku mieścić się będzie ponownie restauracja.
Na zdjęciach zrekonstruowana kamienica oraz odbudowywane historyczne centrum Poczdamu.