|

Francja – Paryż – otwarcie Katedry Notre-Dame po odbudowie, choć z pewnymi kontrowersjami

„Katedra Notre-Dame w Paryżu z radością wita ponownie! Po kilku latach odbudowy, katedra z entuzjazmem wraca do swojego pierwotnego celu: celebrowania nabożeństw oraz przyjmowania wiernych i odwiedzających z całego świata.” (Reopening Ceremonies, December 7 and 8 – Notre-Dame de Paris)

„Dzisiejsza uroczystość otwarcia katedry po pożarze ma charakter świecki. 8 grudnia o 10.30 odbędzie się pierwsza msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha. Na plac przed katedrą będą mogły wejść tylko osoby zaproszone, maksymalnie 3 tysiące. Nabrzeża Sekwany pomieszczą około 40 tysięcy osób. Gości z całego świata przyjmie prezydent Francji Emmanuel Macron, planowane jest jego wystąpienie na placu przed katedrą. Na ceremonię zostali zaproszeni przedstawiciele państw, które wsparły finansowo odbudowę.”

Wnętrza Notre-Dame po rekonstrukcji mogą zaskoczyć niektórych oglądających. Podczas prac mury i witraże we wnętrzu świątyni zostały oczyszczone nie tylko ze śladów pożaru, ale też z wiekowego kurzu i brudu, przez co wyglądają prawie jak nowe, ujawniając przy okazji swoje prawdziwe kolory. Osoby odpowiedzialne za remont mają nadzieję, że konserwacja ta zabezpieczy kościół na następnych kilka wieków.

„Przy odbudowie używaliśmy tych samych materiałów, dębu i kamienia, oraz takich samych technik. Użycie tradycyjnych metod było kluczowe: „To autentyczność, to troska i szacunek dla zabytku”.”

Mimo oficjalnego otwarcia prace nie są jeszcze w pełni skończone. Rusztowania wciąż zakrywają wschodnią część katedry. Pracom konserwatorskim poddane mają zostać ściany apsydy i zakrystii (m.in. wymiana zniszczonych elementów na rekonstrukcje jeśli będzie to konieczne). Planowane jest również przeprojektowanie najbliższego otoczenia. (Bas Smets studio wins the competition to reform the surroundings of Notre-Dame | METALOCUS)

Kontrowersje

W świątyni pojawiły się nowe minimalistyczne meble liturgiczne. Te jednak nie wzbudzają aż takich kontrowersji jak los odrestaurowanych witraży projektu Le-Duca. Prezydent Macron zażyczył sobie, wbrew opinii Narodowej Komisji do Spraw Zabytków, by część z nich została zastąpiona nowoczesnymi kreacjami. Konkursowe projekty jednak nie spotkały się z zachwytem. W sieci tymczasem powstała petycja, której sygnatariusze żądają zachowania oryginalnych witraży. Na dziś podpisało ją 242 tysięcy osób: Update on the Notre-Dame stained-glass windows affair – La Tribune de l’Art | Petition · Conservons à Notre-Dame de Paris les vitraux de Viollet-le-Duc – France · Change.org

Wnętrze katedry Notre-Dame w Paryżu po pożarze oraz po odbudowie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *