|

Irlandia (hrabstwo Cork) – odbudowa zamku Castle Freke

Gdy zapytano Stephena Evans-Freke, potomka dawnych właścicieli Castle Freke, ile zapłacił za odbudowę gniazda rodzinnego ten odparł: „Nie zabierzesz pieniędzy do grobu, ale możesz za nie zrobić coś wartościowego i trwałego”.

Pałac Castle Freke powstał w 1790 roku. W późniejszym czasie przebudowany na neogotycki zamek. W 1910 r. spłonął. Po odbudowie w 1913 roku zniszczone bogato dekorowane sklepienia zostały zastąpione odpornymi na ogień betonowymi stropami. W 1919 r. Frekeowie zostali zmuszeni do sprzedania rodzinnej posiadłości. Pałac często zmieniał właścicieli aż ostatecznie przeszedł w ręce skarbu państwa. W 1952 roku po kolejnej nieudanej próbie jego sprzedaży wszystko co miało jakąkolwiek wartość zostało zdemontowane a obiekt zaczął popadać w ruinę. Przed zupełnym zniszczeniem uratował go paradoksalnie betonowy dach.

W 1999 roku wnuk ostatniego właściciela biznesmen Stephen Evans-Freke nabył ruinę za sumę 360.000 funtów. Od tej pory rozpoczęła się długa i skomplikowana odbudowa. Używając lokalnego kamienia ze specjalnie na ten cel otwartych kamieniołomów zrekonstruowano zniszczone elementy dekoracji architektonicznej. Do wykonania ołowianych parapetów ściągnięto z emerytury dwóch specjalistów, którzy jako jedyni potrafili jeszcze je wykonać. 20 kamieniarzy, sztukatorów i cieśli, po uprzednim demontażu betonu, pracowało natomiast nad nowym dachem, stropami i sklepieniami.

Na zdjęciu efekt prac, po lewej zdemontowane betonowe stropy, po prawej nowe sklepienie w jednej z sal. Z powodu braku źródeł jest to zupełnie nowa kreacja. Zaprojektowali i wykonali ją znani m.in. ze współpracy z Quinlanem Terrym rzemieślnicy-konserwatorzy z irlandzkiej firmy Living with The Past (Beyond Living with the Past | Facebook)

Zamek obecnie służy jako prywatny dom właściciela, ale przy okazji wydarzeń artystycznych i charytatywnych wraz z ogrodami otwierany jest dla publiczności (patrz, foto w komentarzu).

Na podstawie: Labour of love to restore former family castle (irishexaminer.com) oraz „Irish Country Houses, A Chronicle of Change”, David Hicks.

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. Zamek obecnie służy jako prywatny dom właściciela, ale przy okazji wydarzeń artystycznych i charytatywnych wraz z ogrodami otwierany jest dla publiczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *