|

Myczkowce (Bieszczady) – wkrótce rozpocznie się odbudowa spichlerza

To będzie ambitne zadanie. Spichlerz w Myczkowcach był pięknym przykładem architektury regionalnej. Do dziś pozostały po nim tylko obszerne piwnice, ale to się wkrótce zmieni. W tym roku ma się rozpocząć jego odbudowa. Patronat nad pracami objęła Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”.

Kamienno-drewniany spichlerz wybudowano w I poł. XVIII w. W czasie ostatniej wojny ukrywali się w nim szukający schronienia mieszkańcy okolicznych wsi. Jako jedyny ocalał po spaleniu dworu i obiektów gospodarczych w 1947 r. Opuszczony popadł w ruinę. W roku 1997 chylącą się ku upadkowi budowlę częściowo rozebrano na materiał budowlany.

Odbudowa spichlerza jest odpowiedzią gminy Solina na apele mieszkańców oraz społeczników. Podstawą do rekonstrukcji jest zdjęcie z 1929 r. W piwnicach powstanie lokal gastronomiczny. Na piętrze można będzie obejrzeć miniatury nieistniejących już zabytków południowo-wschodniej Polski.

– To jest nie tylko projekt rekonstrukcyjny, ale również patriotyczny, bo nawiązuje do historii i własności tych ziem – podkreśla Adam Piątkowski, wójt gminy Solina.

Poniżej projekt odbudowy spichlerza. W sieci dostępnych jest kilka wersji, tak więc można przypuszczać, że trwa jeszcze ustalanie szczegółów. Różnice dotyczą m.in. okładziny kamiennej. W zależności od projektu jest to kamień łamany bądź płyty z ciętego piaskowca. Więcej zdjęć w komentarzu.

Źródło: Ruiny spichlerza w Myczkowcach mają stać się ważnym punktem turystycznym. Prace remontowe planowane są już na ten rok [ZDJĘCIA, WIDEO] – wBieszczady.pl | Zrujnowany spichlerz w Myczkowcach ma szansę stać się perełką na mapie turystycznej Bieszczadów [WIZUALIZACJA] | Solina Nasze Miasto

Spichlerz w Myczkowcach obecnie (foto: zabytek.pl) oraz projekt odbudowy zaprezentowany przez Podkarpacką Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Wersja projektu odbudowy z okładziną z kamienia łamanego (Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”).

    Spichlerz w Myczkowcach przed częściową rozbiórką w 1997, obecnie oraz projekt odbudowy.
    Na drugim planie dawna cerkiew greckokatolicka cerkiew św. Jerzego.
    Foto: przewodnik „Bieszczady” z 1998 r., polskiekrajobrazy.pl, materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *