Nowy Browar Kościerzyna jako dobry przykład architektury współczesnej
Dawna architektura przemysłowa „choć z reguły nie była wznoszona z myślą o pretendowaniu do roli architektury elitarnej, to jednak przetrwała próbę czasu a starannie opracowane elewacje, stanowią do dziś świadectwo kunsztu dawnych budowniczych”, pisze dr inż. Janusz Gubański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ta architektura nie tylko bywa dziś chętnie adaptowana do nowych funkcji (lofty, centra handlowe), ale również stanowić może „inspirację dla zupełnie nowej architektury”. Tak było m.in. w przypadku Nowego Browaru Kościerzyna.
W 2013 roku lokalny inwestor zakończył remont budynku Starego Browaru w centrum Kościerzyny. Szybko jasnym stało się, że zabytkowy budynek jest jednak za mały by pomieścić produkcję rzemieślniczego piwa i konieczna jest budowa nowego obiektu. W odległości około 1 km od miasta, na wzgórzu, wybudowano w ciągu dwóch lat zupełnie nowy budynek browarny. Od wznoszonych dzisiaj hal fabrycznych różni się on znacznie, bowiem za inspirację posłużyła dla niego dawna architektura fabryczna. Najbardziej reprezentacyjna część obłożona została cegłą a całość stylizowana jest na historyczną.
Wybudowany w 2017 roku nowy zakład piwowarski stał się jedną z największych inwestycji komercyjnych na Kaszubach ostatnich lat. Jej koszt wyniósł 30 mln zł. Czy nowe fabryki mogą zamiast szpecić również wnosić coś wartościowego w krajobraz? Czy warto czerpać inspirację z przeszłości? Na ile udany jest przykład z Kościerzyny?
Cytat za: Janusz Gubański, Detal architektoniczny w adoptowanych zespołach poprzemysłowych (Detal architektoniczny w adaptowanych zespołach poprzemysłowych (pk.edu.pl)