Rekonstrukcja Hotelu Europejskiego we Lwowie

”W ostatnich latach we Lwowie istnieje tendencja, że ​​wiele starych budynków po tzw. rekonstrukcjach i renowacjach traci swój niepowtarzalny wygląd architektoniczny, a czasem nabiera cech szczerze obrzydliwych. Na szczęście zdarzają się też sytuacje odwrotne, gdy odbudowa przywraca budynkowi pierwotny wygląd i jego architektoniczną wartość zniszczoną przez czas, architektów bądź samych właścicieli. W szczególności dotyczy to domu nr 4 przy pl. A. Mickiewicza.” (cytat za: Від найдавнішого готелю до новітнього банку – історія будинку №4 на площі Міцкевича • Фотографії старого Львова (photo-lviv.in.ua)

Hotel Europejski to jeden z najstarszych hoteli we Lwowie. W mieszczącym się w sercu miasta budynku, stojącym vis-à-vis pomnika Adama Mickiewicza, w przeszłości gościło wielu znamienitych gości (m.in. Maria Konopnicka czy malarz Aleksander Augustynowicz). Pierwotnie piętrowy budynek powstał w 1804 roku. Podwyższony w 1826 a następnie przebudowany na neorenesansowy w 1870. Poza hotelem mieściły się tutaj m.in. restauracja, księgarnia, fotostudio, galeria sztuki a także drukarnia gdzie drukowano ”Kuriera Lwowskiego”. W 1935 roku na zamówienie właściciela powstał projekt przebudowy hotelu autorstwa architekta Ferdynanda Kasslera. Projekt ten zrealizowano jeszcze przed wojną. Tym razem zmiana była radykalna. Z budynku zdarto wszelkie elementy dekoracyjne nadając obiektowi cechy modernistyczne. Taki przebudowany już hotel reklamowano jako ”nowoczesny budynek pełny komfortu”.

Wojnę hotel przetrwał bez zniszczeń. Jedynie nowa radziecka władza zmieniła jego nazwę na Hotel Ukraina. Po upadku ZSRR w roku 1991 z powodu braku odpowiedniej konserwacji budynek był w katastrofalnym stanie. Dodatkowym problemem okazało się osiadanie fundamentów z dębowych pali. Niektóre ściany odchyliły się nawet o 35 cm. Najpierw w 2000 roku zaczęła walić się jedna z oficyn. Potem okazało się, że nie można uratować także i głównej części budynku. Konieczna okazała się rozbiórka. Na szczęście poprzedziły ją badania architektoniczne oraz pomiary fasady. Nowy inwestor postanowił odbudować budynek. W trakcie dyskusji zdecydowano jednak o odtworzeniu poprzedniej neorenesansowej fasady. Projekt wykonano w kijowskiej pracowni „Giprocywilpromysz” pod kierunkiem Ołeksandra Dumczewa we współpracy z architektami Mikołą Gajda i Lydią Gornicką, „Mistoprojektem” oraz Katedrą Konstrukcji Budowlanych i Mostów Politechniki Lwowskiej. Prace trwały od 2004 do 2006 roku. Ukończony budynek nagrodzony został ”Kryształową cegłą” za najlepszą inwestycję budowlaną Euroregionu Bug w kategorii ”Rewaloryzacja obiektów”.

Dziś obiekt pełni funkcje biurowe. Jak oceniają Państwo inwestycję?

Źródło wpisu: New Traditional Architecture | Hotel European, Lviv, Ukraine | Facebook

Hotel Europejski we Lwowie po przebudowie z lat 30. XX wieku. Źródło zdjęcia: Facebook
Zrekonstruowany dawny wygląd Hotelu Europejskiego. Źródło zdjęcia: Facebook

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *