|

Rzemień (woj. podkarpackie) – zamek pod koniec XIX wieku i współcześnie

Wieża mieszkalno-obronna otoczona nowożytnymi fortyfikacjami bastionowymi.

Wybudowana na początku XV w. przez Tarnowskich. Przebudowana w 1625 r. przez Stanisława Lubomirskiego. Na początku XIX w. zamek podupadł i został opuszczony. Przebudowany w stylu neogotyckim dla oficera wojsk polskich Feliksa Bogusza: w 1852 r. powstały dwa budynki bramne na osi N-S, w 1857 r. wieżę nadbudowano o dodatkową kondygnację, dodano przedsionki, krenelaż. Przy kurtynie N nad bramą wjazdową powstała zbrojownia a w narożniku NW prochownia. W 1905 r. nowy właściciel Gustaw Szaszkiewicz planował rozbiórkę wieży. Wówczas architekt i konserwator zabytków Zygmunt Hendel sporządził inwentaryzację budynku i projekt rekonstrukcji. Ostatecznie zamek wyremontowano w 1931 r. pod kierunkiem Franciszka Mączyńskiego, częściowo korzystając z planów Hendla.

Dobudowano okrągłą basztę, arkadową loggię, otwartą przybudówkę oraz wykusz. Dodano kondygnację użytkową w zabudowanym krenelażu. Całość nakryto dachem namiotowym a ściany oblicowano nową cegłą w układzie polskim. Odnowiono wnętrza, poziom dziedzińca obniżono o 170 cm. Przebudowano bramy.

W 1945 r. zamek został upaństwowiony. Mieścił się tu internat Zespołu Szkół Rolniczych. Oddany poprzednim właścicielom w 1992 r. Pieczołowicie odrestaurowany w latach 2008-2012.

Zamek w Rzemieniu w XIX wieku i współcześnie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *