Szczecin – renowacja zrujnowanej Willi Nellego

”Aż trudno uwierzyć, że 140-letnią willę udało się uratować”. W 2017 roku zawaleniu uległ dach a ściany zewnętrzne niebezpiecznie się chwiały. Dziś jest jedną z najpiękniejszych willi Szczecina.

Wybudowano ją w roku 1880 w stylu eklektycznym dla mistrza budowlanego Emila Otto. W 1905 roku budynek odkupił a następnie rozbudował browarnik Willy Nelle. Po wojnie w willi mieściły się kolejno: szkoła MO, mieszkania, przychodnia pediatryczna. Od 1996 r. w rękach prywatnych. Kilkukrotnie zmieniała właścicieli, ale żaden z nich nie dokonał większych napraw skutkiem czego popadła w ruinę i została opuszczona. Po katastrofie budowlanej w 2017 r. gdy zawalił się dach, jej ostatni właściciel warszawska spółka Lesznowola zabrała się za ratowanie budynku.

We współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie m.in. odtworzono konstrukcję dachu i stropów, przywrócono pierwotną kolorystykę, oczyszczono i uzupełniono detal architektoniczny, wykonano nowe schody od frontu oraz zrekonstruowano stolarkę okienną i drzwiową. Odbiór prac remontowo-konserwatorskich nastąpił pod koniec kwietnia.

Info za: ”Spotkania z Zabytkami”

Więcej: Była zupełnie zrujnowana, dziś jest jedną z piękniejszych willi w mieście – Szczecin (wszczecinie.pl) | Willa Nellego odzyskała dawny sznyt [ZDJĘCIA] – Region – Radio Szczecin

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *