|

Trwają prace przy konserwacji ruin i częściowej odbudowie zamku w Mirowie

Zaglądamy na zamek w Mirowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej by przyjrzeć się postępowi prac. Pandemia mocno dała się we znaki inwestorowi w związku z czym na zamku przez długi okres czasu nie działo się nic. Dziś praca jednak wre i według zapowiedzi są spore szanse na to, że zamek będzie można zwiedzać już na wiosnę. W przeciwieństwie do zamku Rabsztyn zrezygnowano z użycia stali i szkła. Zamiast tego podstawowymi budulcami są kamień i drewno. Beton został użyty jedynie ze względów konstrukcyjnych ”przy stabilizacji fundamentów i ścian nośnych”.

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających rezultaty prac. Po więcej oraz po aktualne informacje będą musieli się Państwo udać na profil FB zamku: Zamek Mirów | Facebook

Zamek w Mirowie wzniesiono za czasów Kazimierza Wielkiego. Początkowo była to tylko niewielka kamienna strażnica. Rozbudowywany pod koniec XIV w., w XV w. i na początku XVI w. Uszkodzony przez wojska arcyksięcia Maksymiliana w 1587 r. Ponownie przez Szwedów w czasie potopu w roku 1657. Odbudowany tylko częściowo. Opuszczony w 1787 r. W XIX w. nie miał już dachów, uległ też częściowej rozbiórce. W 1937 r. runęła ściana południowo-zachodnia wieży mieszkalnej.

Pierwsze prace zabezpieczające notuje się na rok 1961. W 2006 r. kupiony od rolniczej wspólnoty gruntowej przez rodzinę Laseckich.

Zamek Mirów – widok ogólny.
Zamek Mirów – dziedziniec.
Zamek Mirów – wnętrza.
Zamek Mirów – nowa kamieniarka okienna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *