Rosja (Obwód Kaliningradzki) – Rosjanie planują częściową odbudowę zamku krzyżackiego w Ragnecie

Ragneta (obecnie Nieman w obwodzie kaliningradzkim) w latach 1466-1657 wraz z Prusami Książęcymi była lennem korony polskiej. Zamek został zniszczony w trakcie II wojny światowej i od tamtej pory pozostaje w ruinie. Ostatnimi laty są one sukcesywnie odgruzowywane i zabezpieczane.

”Jesienią 2020 roku ogłoszona została możliwość wzięcia udziału w programie „Włączenie obiektów dziedzictwa kulturowego, zabytkowych obiektów i budowli w rozwój gospodarczy”, który został opracowany przez Centrum „Mój Biznes” na zlecenie Gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego Antona Alichanowa.

Aby wziąć udział w programie, zespół zamku Ragneta opracował projekt adaptacji ruin zamku i otwarcia kompleksu muzealno-hotelowego w skrzydle południowym, w skład którego wejdzie muzeum, hotel, restauracja i sala konferencyjna.

Zgłoszony projekt został rozpatrzony wiosną tego roku i na jego realizację zatwierdzono preferencyjną pożyczkę w wysokości 300 mln rubli, która zostanie przydzielona w częściach na każdy kolejny etap prac. Pierwszym etapem jest przygotowanie dokumentacji projektowej. W sumie w tym roku zostanie przydzielonych 35 milionów rubli. W lipcu bieżącego otrzymano pierwszą kwotę i rozpoczęto prace nad stworzeniem dokumentacji projektowej na adaptację ruin zamku. Według wstępnych danych przygotowanie dokumentacji powinno zakończyć się w ciągu 12 miesięcy.

Więcej na profilu FB zamku: Замок Рагнит – Burg Ragnit | Facebook …oraz po polsku na Zamki Zakonu Krzyżackiego – historia, archeologia: Zamki Zakonu Krzyżackiego – historia, archeologia – posty | Facebook

Uwaga – zdjęcie pochodzi z prezentacji projektu i może nie odpowiadać dokładnie efektowi końcowemu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *