Węgry – otwarcie zrekonstruowanej Sali św. Stefana. Kolejne rekonstrukcje w drodze…
„Nasze kulturowe dziedzictwo jest częścią naszej przeszłości, naszej historii, jest częścią nas samych, dlatego odnowieniu Zamku Królewskiego nadaliśmy specjalny priorytet”, napisała rzecznik węgierskiego rządu Alexandra Szentkirályi nawiązując do otwartej w sierpniu zrekonstruowanej Sali Św. Stefana.
„W 750-letniej historii zamku, tak samo jak w historii kraju, przeplatały się okresy tworzenia i niszczenia, budowy i upadku. My mamy szczęście, że należymy do pokolenia budowniczych i twórców.Sala św. Szczepana na Zamku Królewskim była szczytowym dokonaniem węgierskiej sztuki użytkowej przełomu wieków. Dziś dzięki Narodowemu Programowi Hausmanna mogła się ona odrodzić. W projekcie pomogły plany, szkice i fotografie a prace wykonali rzemieślnicy, przedstawiciele 20-stu różnych zawodów. Starali się oni wykonać swoją prace przy użyciu oryginalnych materiałów najdokładniej jak tylko potrafili. Kilkukrotnie było mi dane zobaczyć ich pracę na własne oczy. Naszym celem jest oddanie Węgrom Zamku Królewskiego i stworzenie takiego miasta, w którym dobrze się mieszka, gdzie chce się spędzać czas i do którego warto jest wracać.”
Oryginalne wnętrza Sali zostały zniszczone w wyniku bombardowania Budapesztu w czasach IIWŚ i podczas powojennej przebudowy. Prace trwały 6 lat. Poniżej zobaczą Państwo zdjęcia zrekonstruowanej Sali, oraz kilka innych rekonstrukcji, które już trwają bądź właśnie rozpoczynają się w Budapeszcie. Mowa tu o zniszczonych w trakcie wojny i po niej Gmachach Ministerstwa Finansów i Naczelnego Dowództwa, Pałacu Arcyksięcia Józefa oraz o Narodowym Archiwum gdzie w lecie tego roku pod rekonstrukcję wieży i rebudowę niedokończonego skrzydła wyburzono modernistyczną przybudówkę z lat 70-tych.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o planach dotyczących zamku w Wyszehradzie. Przedstawiciel rządu węgierskiego Gergely Fodor zapowiedział jego restaurację połączoną przynajmniej z częściową odbudową. Prace mają zakończyć się w 2035 roku dla uczczenia 700-rocznicy spotkania na zamku królów Węgier Karola Andegaweńskiego, Czech Jana Luksemburczyka oraz Polski Kazimierza Wielkiego. Wcześniej mówiło się już, że rekonstrukcja Sali Św. Stefana miała być polem zdobywania doświadczeń nie tylko do dalszych prac na zamku w Budapeszcie, ale również w Wyszehradzie.
Profil FB Sali św. Stefana: Szent István-terem a Budavári Palotában | Facebook
Artykuły prasowe: Ahogy Ferenc József is láthatta – Bejártuk a magyar iparművészet egyik csodáját, a Budavári Palota újraalkotott Szent István-termét | PestBuda | Index – Kultúr – A gyönyör Mekkája lett a mívesen rekonstruált budavári Szent István-terem
Profil FB Narodowego Programu Hauszmanna: Nemzeti Hauszmann Program | Facebook
O restauracji/odbudowie zamku w Wyszehradzie: Teljesen felújítják a visegrádi várat 2035-ig | Mandiner